Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Powitanie wiosny w sierpeckim skansenie



08-03-2011


Po długiej, mroźnej zimie wszyscy wyglądamy już przez okno w oczekiwaniu wiosny. Odliczamy dni, kiedy w końcu rzucimy w kąt ocieplane buty i kurtki. Na zewnątrz czuć już powiew świeżości. Zauważamy, że dzień staje się dłuższy, słychać śpiew ptaków a ostatnie wzgórki śniegu powoli znikają.


Jednym z wiosennych zwyczajów jest obrzęd wypędzenia zimy poprzez topienie Marzanny. Marzanna jako wyobrażenie zimy i śmierci, chorób i udręk nękających ludzi w okresie zimowym, przedstawiana była zwykle jako postać kobieca. Rytuał ten miał symbolizować rychłe nadejście wiosny.


Z okazji nachodzącej wiosny, sierpecki skansen już 18 marca zaprasza do wspólnego pożegnania zimy. W godzinach od 900 do 1400 odbędzie się cykliczna impreza plenerowa „Powitanie wiosny”. Do atrakcji tego dnia należeć będzie m.in.: konkurs na najciekawszą Marzannę wraz z paradą Marzann oraz zwiedzanie ekspozycji prezentowanych w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku.

To jednak nie koniec atrakcji, w cenie wejściówki przewidziana została także prezentacja multimedialna "Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu", przybliżająca bogatą tematykę obrzędowości wiosennej i symbolikę Świąt Wielkanocnych.


Szczegółowe informacje na stronie www.mwmskansen.pl


Tekst: Anita Gad - Turalska


Komentujesz: Powitanie wiosny w sierpeckim skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, wiosna, sierpc, topienie marzanny


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie