Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Skazana na śmierć przez utopienie w sierpeckim skansenie...24-02-2012


W marcowe dni Zima resztkami sił próbuje jeszcze zaznaczyć swoją obecność. Nocą zamraża świat. Rano smaga nasze twarze zimnym oddechem, a ziemię szczelnie okrywa śnieżnym dywanem.


Jest taki dzień w roku, kiedy kategorycznie mówimy jej dosyć! - i skazujemy na śmierć, jednocześnie zapraszając do siebie o wiele przyjaźniejszą dla ludzi Wiosnę. Od wieków służy ku temu obrzęd przywoływania wiosny, którego głównym elementem jest niszczenie kukły, będącej symbolem zimy, wszelkich utrapień i nieszczęść, chorób i śmierci. Kukłę tę, mającą postać kobiecą powszechnie zwie się Marzanną, choć w różnych regionach Polski nadawano jej także inne imiona, np.: „Morena”, „Śmiercicha” czy „Śmierztka”. Podstawowymi materiałami, z których wykonuje się kukłę Marzanny są kij, słoma, kolorowe gałganki, wstążki i odświętne odzienie. Dawniej obrzęd niszczenia Marzanny, poprzez spalenie, utopienie lub jedno i drugie naraz, odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „Czarną” lub „Białą”. Na drugi dzień po symbolicznym uśmierceniu zimy odprawiano obrzęd gaika zwany również chodzeniem z nowym latkiem. Polegał on na obchodzeniu wsi z przystrojoną dużą, sosnową, zieloną gałęzią, co miało symbolizować wprowadzenie wiosny.


Dziś dawny zwyczaj powitania wiosny sprowadza się do zabaw urządzanych 21 marca (pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny), których głównym punktem nadal jest pierwotny obrzęd topienia Marzanny.


W związku z powyższym, Muzeum Wsi Mazowieckiej zaprasza dzieci i młodzież szkolną na imprezę pod tytułem Powitanie Wiosny, która odbędzie się 21 marca na terenie skansenu. Podczas imprezy zostanie przeprowadzony konkurs na najciekawszą Marzannę. W konkursie mogą wziąć udział zorganizowane grupy, co najmniej trzy osobowe. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej Muzeum. Ponadto w programie przewidziano: pochód z marzannami, topienie Marzanny w rzece, pokaz prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, zwiedzanie ekspozycji muzealnych z przewodnikiem, przejazd konnym wozem po terenie skansenu oraz ognisko, przy którym będzie można upiec przyniesione ze sobą kiełbaski.


Udział w imprezie „Powitanie wiosny” należy zadeklarować z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia przyjmowane są w Sekretariacie MWM w Sierpcu telefonicznie: pod nr tel. 24 275 28 83 lub mailowo pisząc na adres: skansen@mwmskansen.pl.


Komentujesz: Powitanie wiosny w Muzeum Wsi Mazowieckiej

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, wiosna, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie