Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Polacy pobiegną z Ogniem Olimpijskim


17-07-2012


Na tydzień przed rozpoczęciem Igrzysk XXX Olimpiady - 20 i 21 lipca - polska reprezentacja pobiegnie z ogniem olimpijskim w Londynie. Grupa 26 Polaków będzie ostatnią drużyną narodową, która poniesie pochodnię olimpijską i przekaże ogień gospodarzom Igrzysk – Brytyjczykom.


Ogień olimpijski podróżuje po Wielkiej Brytanii już od 18 maja, kiedy to księżna Anna i David Beckham dostarczyli go z Grecji do Kornwalii. W ciągu 10 tygodni podróży po Wielkiej Brytanii, pochodnia odwiedziła blisko tysiąc miejscowości i była niesiona przez prawie 8 tysięcy osób z całego świata. Polska reprezentacja jest ostatnią drużyną narodową, która poniesie ogień olimpijski i przekaże go Brytyjczykom na przedmieściach Londynu. W ostatnim tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie Igrzysk, to właśnie gospodarze będą celebrować zwyczaj niesienia pochodni po ulicach miasta goszczącego najważniejsze wydarzenie w sportowym świecie.


W skład polskiej reprezentacji weszli: Przemysław Babiarz, Mariusz Czerkawski, Jan Mela, Artur Partyka, Beata Pawlikowska, Alicja Wochowska, Michał Żebrowski, Marta Żmuda-Trzebiatowska oraz 18 osób z całej Polski, którzy w marcu tego roku wzięli udział w akcji olimpijskiej zorganizowanej przez firmę Samsung na Facebooku.


- Bardzo się cieszę, że dzięki firmie Samsung znalazłem się w tak szczególnym gronie i będę mógł stać się częścią wielkiego wydarzenia, jakim jest bieg z ogniem olimpijskim. Wiem również, jak bardzo ważna jest pomoc innym w spełnieniu marzeń i pokonywaniu własnych barier. Sam będę korzystał z aplikacji Hope Relay i wspomagał SOS Wioski Dziecięce codziennie biegnąc jeden kilometr – mówi Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w ciągu jednego roku.


20 lipca 2012 z ogniem olimpijskim pobiegną: Mariusz Czerkawski, Mateusz Słodkowski, Zbigniew Strzelczyk, Marcin Banaszkiewicz, Rafal Koszyk, Anna Skóra, Marta Miller, Michał Gołdas, Karolina Olszanowicz, Paweł Zdanowicz, Barbara Kukielska, Michal Dreczka, Zbigniew Walczak, Arek Margol.


21 lipca 2012 w sztafecie olimpijskiej pobiegną: Artur Partyka, Alicja Wochowska, Beata Pawlikowska, Jan Mela, Michał Żebrowski, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Przemysław Babiarz, Kacper Bisanz, Iwona Okularczyk, Paulina Królak, Krzysztof Kaczyński, Bartosz Janaszewski.


Pochodnia Olimpijska

Pochodnia o wadze 800 gramów przejdzie do historii jako najlżejsza pochodnia olimpijska. Ma ona 80 centymetrów długości i 8 tysięcy otworów, które symbolizują 8 tysięcy mil, jakie pokona 8 tysięcy osób biegnących z tą wyjątkową pochodnią. Trójkątny kształt ma uzasadnienie historyczne, ponieważ symbolizuje Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Londynie trzykrotnie - 1908, 1948 i 2012 roku. Trójka pojawia się też w motcie Igrzysk Olimpijskich, które brzmi: „Sport, edukacja i kultura”.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Polacy pobiegną z Ogniem Olimpijskim

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: londyn, igrzyska olimpijskie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie