Podziemna ekspozycja w Kopalni Soli Bochnia
24-11-2011
Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia oddało dla turystów podziemną ekspozycję multimedialną. Jest to pierwszy tego typu projekt prezentujący historię górnictwa solnego na ziemiach polskich.
Na znajdującej się 200 m pod ziemią trasie o długości ponad 1,5 km prezentowane są inscenizacje filmowe przedstawiające pracę górników oraz rozwój bocheńskiej żupy od średniowiecza aż do współczesności. Projekt obejmuje blisko czterdzieści ekspozycji. Do jego realizacji wykorzystano łącznie ponad 30 projektorów multimedialnych, ekrany holograficzne, ekrany full HD, stroboskopy, lasery oraz różnego rodzaju inne urządzenia, za pomocą których pokazane zostały m.in. podziemne żywioły czy system transportu w kopalni.
W pracach nad ekspozycją zużyto kilkadziesiąt kilometrów kabli. Stworzono także system sterowania ekspozycją. Z uwagi na ekstremalne warunki środowiskowe panujące w kopalni prace nad ekspozycją były wielkim wyzwaniem technicznym.
Uzupełnieniem nowej ekspozycji bocheńskiej kopalni soli są atrakcje funkcjonujące tam od lat:
- podziemna kolejka kursująca na głębokości 176 m, łącząca najstarszy w Europie działający nieprzerwanie od 1251 r. szyb Sutoris z nieco młodszym pochodzącym z 1555 roku szybem Campi,
- zjeżdżalnia łącząca poziom IV i VI kopalni – długość 140 m różnica poziomów 30 m,
- przeprawa łodziami zalanym solanką korytarzem znajdującym się na głębokości 230 m pod ziemią.
Działa tu także najgłębiej na świecie znajdująca się restauracja (250 m pod ziemią) oraz położone na tej samej głębokości boisko sportowe.
Więcej informacji na stronie www.kopalniasoli.pl
Źródło: dziennikturystyczny.pl
Wpisz komentarz
Zamknij to okno