Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Plaża dla warszawiaków

05-08-2009

 

Warszawiacy zyskali we wtorek nowe miejsce do wypoczynku i opalania się w dzikim otoczeniu praskiego nabrzeża Wisły. Na Saskiej Kępie - na wysokości ul. Krynicznej - powstała plaża.

 

Jak podkreślał Jarosław Matusiak z Zarządu Mienia m.st. Warszawy, koncepcję zagospodarowania tego miejsca narzucili sami mieszkańcy. Dwie trzecie powierzchni plaży to piasek, resztę stanowią naturalne zatoczki, wkomponowane w dzikie otoczenie rzeki. Do wtorku wysypano tam ok. 400 ton czystego, wiślanego piasku; w sumie pojawi się go ok. 900 ton. Razem z terenami zielonymi plaża ma powierzchnię ok. 1500 m. kw. Przybija do niej prom pływający z Cypla Czerniakowskiego.

 

 

O stan plaży dbać będzie powołana w kwietniu tego roku Służba Brzegowa. Jej pracownicy dwa razy w tygodniu mają zbierać w tym miejscu śmieci i rozgrabiać piasek, który w miarę potrzeby będzie uzupełniany. W pobliżu będzie toaleta i kosze na śmieci, ławek nie przewidziano, ponieważ teren plaży wiosną zalewa rzeka.

 

Jak powiedział pełnomocnik prezydenta stolicy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły Marek Piwowarski, plaża przy ul. Krynicznej to kolejny krok w udostępnianiu rzeki mieszkańcom miasta. Nie można tam jednak korzystać z kąpieli. "W tym roku chcemy Wisłę posprzątać, szczególnie po praskiej stronie, by pomiędzy rosnącymi tu drzewami i krzewami można było spacerować zadbanymi ścieżkami" - powiedział.

 

Z nadwiślańskich terenów Służba Brzegowa zebrała dotychczas ponad 2,2 tys. worków śmieci, a po wiosennych i czerwcowych wezbraniach rzeki usunęła muł na prawie siedmiokilometrowym odcinku.

 

Plaża przy ul. Krynicznej istniała w latach 70. XX w., jednak z czasem zarastała, a piasek zabierała rzeka. Mimo to, warszawiacy nie przestali z niej korzystać. Koszt odnowienia plaży to ok. 9 tys. zł.

 

Na praskim brzegu Wisły istnieje już jedna miejska plaża - na wysokości ogrodu zoologicznego. W tym roku ma być poprawiona i powiększona. W dalszych planach jest także usypanie plaży na wysokości Mostu Poniatowskiego, jednak to zależy od zainteresowania warszawiaków. Jak powiedział Matusiak, miniplaża powstała także na lewym brzegu Wisły - przy Płycie Desantu, ale według niego, lepsze warunki do opalania są po praskiej stronie.

 

źródło: podroze.onet.plKomentujesz: Plaża dla warszawiaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie