Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Collie będzie płoszył ptaki na łódzkim lotnisku


18-05-2012


Pies rasy border collie będzie płoszył ptaki na łódzkim lotnisku - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka portu Ewa Bieńkowska. Jak twierdzi, to pionierskie rozwiązanie w skali kraju.


Bieńkowska zwróciła uwagę, że tradycyjne metody płoszenia ptaków polegają na używaniu sygnałów dźwiękowych, środków pirotechnicznych czy wizualnych. Według niej, metody te w dłuższej perspektywie czasu są nieefektywne i nieopłacalne, bo ptaki się do nich adaptują.


Rzeczniczka przypomniała, że to amerykańscy specjaliści opracowali metodę płoszenia ptaków oraz ssaków na lotnisku przy pomocy psów.

- Ptaki postrzegają psa jako drapieżcę i szybko uczą się, że teren patrolowany przez border collie nie jest bezpiecznym miejscem do żerowania - informuje Bieńkowska.


Jak twierdzi, metoda została wprowadzona na trzech komercyjnych lotniskach w USA i dwóch w RPA oraz w trzech bazach wojskowych. Po raz pierwszy została zastosowana w lutym 1999.


Według Bieńkowskiej psy border collie mogą pracować przez wiele godzin w różnych warunkach pogodowych oraz mogą zostać przeszkolone, aby płoszyć różne gatunki fauny od szpaka po jelenia. Psy te są bardzo inteligentne i bezwzględnie posłuszne, co - jak mówi rzeczniczka - jest bardzo ważne w takim miejscu, jak lotnisko.


Pies, który ma pracować w łódzkim porcie lotniczym, nazywa się Falco i ma sześć miesięcy. Obecnie uczy się posłuszeństwa oraz odpowiednich komend związanych z płoszeniem ptaków. Pies przebywa w domu opiekuna i przyjeżdża codziennie na lotnisko. Od początku 2013 roku będzie mieszkał na lotnisku. Pracować z nim mają dwie osoby.

- Od pierwszych dni wykazał instynktowne zainteresowanie ptakami, po paru dniach zrozumiał, że wymagamy od niego płoszenia i wyganiania ptaków - twierdzi rzeczniczka lotniska.


Źródło: PAP/turystyka.wp.pl


Komentujesz: Pies będzie straszył ptaki na lotnisku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: lotnisko, port lotniczy, łódz


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie