Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Udany sezon

02-11-2009

 

Podczas kończącego się w sobotę sezonu turystycznego w Pieninach ponad 280 tys. turystów przepłynęło łodziami flisackimi przełom Dunajca.


"To był jeden z najlepszych sezonów turystycznych dla pienińskich flisaków" - powiedział PAP prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jan Sienkiewicz.


Najwięcej turystów uczestniczyło w spływie w miesiącu lipcu i sierpniu, ustawiając się w ogromne kolejki. Według niego, na frekwencję mogła mieć wpływ sytuacja związana z kryzysem gospodarczym. "Coraz więcej polskich turystów odwiedzało piękne zakątki naszego kraju" - dodał.

 


Podczas sezonu turystycznego każdy flisak przepływa tratwą przełomem Dunajca około 100 razy; w tym roku - nawet 140 razy. W mijającym sezonie tratwy obsługiwało 500 flisaków. W ciągu jednego dnia Dunajec pokonywało na tratwach maksymalnie 5 tyś. osób.


Od połowy lat 70. spływ przełomem Dunajca na drewnianych tratwach odbyło ponad 5 mln turystów. Przeprawa rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach i ma dwa warianty: krótszy - do Szczawnicy i dłuższy - do Krościenka.


Trasa do Szczawnicy ma długość 18 km, a jej pokonanie zajmuje 2 godziny i 15 minut. Spływ do Krościenka trwa 2 godziny i 45 minut i jest o pięć kilometrów dłuższy. Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich działa od 1934 r. Skupia ponad 900 osób, w tym 500 czynnych zawodowo flisaków. W tym sezonie Dunajcem pływały 230 tratwy.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Pieniny: udany sezon

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie