Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Perła Sandomierza odzyska blask

09-03-2009


Unikatowe freski bizantyjsko-ruskie w bazylice katedralnej w Sandomierzu (Świętokrzyskie) poddawane są renowacji. W zabytkowej świątyni wykonywane są prace konserwatorskie, na które 3 miliony euro wyłożył Norweski Mechanizm Finansowy Unii Europejskiej.

 

Udało się już odsłonić i oczyścić 3/4 powierzchni fresków, z których część nie była w ogóle objęta poprzednią konserwacją, przeprowadzoną w latach 30. minionego stulecia.

 

Ufundowane przez Władysława Jagiełłę polichromie, wykonane w prezbiterium około 1421 roku przez warsztat ruski mistrza Hayla z Przemyśla, przedstawiają sceny z życia Jezusa i Marii.

 

Polichromie te, jak również znajdujące się za stallami malowidła gotyckie z czasów Kazimierza Wielkiego i barokowe malowidła w ufundowanej przez Zbigniewa Oleśnickiego kaplicy mają być odnowione do końca przyszłego roku. Do 2018 r. dawny blask odzyskać ma cała świątynia.

 

Reprezentacyjny kościół diecezji, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i woj. świętokrzyskiego, został wzniesiony w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku.

 

Zgodnie z harmonogramem remontu, po odrestaurowaniu prezbiterium i kaplicy odnawiana ma być nawa główna katedry, a następnie zewnętrzna strona kościoła i jego otoczenie. Świątynia otrzyma też nowe instalacje techniczne. W podziemiach powstanie "ścieżka" edukacyjna przybliżająca dzieje katedry turystom.

 

Uzyskanie norweskiej pomocy finansowej na remont katedry sandomierskiej było możliwe dzięki pożyczce zaciągniętej przez parafię katedralną w kasie Sandomierza i dwukrotnie większej (1,4 mln zł) dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W czasie remontu prezbiterium turyści mogą oglądać unikatowe XV-wieczne freski na wystawie ich fotografii.

 

Ołtarze i portale sandomierskiej katedry wykonano z czarnego marmuru, a ozdobiono marmurem różowym. Ściany naw zdobi zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl "Kalendarium", a cztery - pod chórem - ukazują sceny z historii Sandomierza.

 

źródło: interia.pl/PAP

 Komentujesz: Perła Sandomierza odzyska blask

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie