Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Parki Narodowe zmienią status prawny29-06-2011


Jak poinformował we wtorek wiceminister środowiska Janusz Zaleski, parki narodowe mają stać się państwowymi osobami prawnymi. Ma to pozwolić m.in. na gospodarowanie zarobionymi przez nie pieniędzmi.


Komisje: samorządu terytorialnego oraz ochrony środowiska rozpatrywały rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Dokument ten został skierowany do dalszych prac w podkomisji.


- Zmiana statusu parków narodowych jest konieczna, gdyż obowiązuje ustawa o finansach publicznych, która od 2011 roku zlikwidowała tzw. gospodarstwa pomocnicze, będące jednym z głównym źródeł zarabiania na utrzymanie parków narodowych. Stąd jest konieczność przekształcenia parków narodowych w jedną z trzech form, które przewiduje ustawowo finansach publicznych - tłumaczył Zaleski.


Resort środowiska uznał, iż najlepszą formą dla parków będzie status państwowej osoby prawnej. Pozwala ona zachowywać parkom te dochody, które wypracują.


Jak zaznaczył Zaleski, gruntami parków będzie zarządzał minister środowiska, który użyczy je dyrektorom parków. Dodał także, że ewentualne zbywanie nieruchomości parków narodowych, a zdarza się to incydentalnie, będzie obwarowane uzyskaniem zgody ministra środowiska i ministra skarbu.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Parki Narodowe zmienią status prawny

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: park narodowy, parki, minister środowiska, lasy w polsce


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie