Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Park w Żelazowej Woli własnością Instytutu Chopina

05-02-2009


Akt darowania przez Skarb Państwa dworku i parku w Żelazowej Woli, w gminie Sochaczew, na rzecz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC) podpisano w środę 4 marca,w siedzibie Instytutu w Warszawie.

 


Dokument podpisali dyrektor Instytutu Andrzej Sułek, wicedyrektor NIFC Ewa Bara, starosta sochaczewski Tadeusz Koryś i notariusz Magdalena Ułanowska.

 

Dworek i park w Żelazowej Woli to miejsca urodzenia Fryderyka Chopina, oddział Muzeum Fryderyka Chopina, o powierzchni 6,3 ha. Obecnie trwają tam prace remontowe związane z przygotowaniem do obchodów Roku Fryderyka Chopina 2010.


Jak mówił w środę Waldemar Dąbrowski, koordynator przygotowań do Roku Chopinowskiego, Żelazowa Wola otrzyma "całkiem nowy kształt".


"Chodzi nie tylko o remont dworu i remont parku, ale także o budowę sali koncertowej oraz infrastruktury turystycznej" - powiedział Dąbrowski.


Dyrektor NIFC Andrzej Sułek dziękował staroście Sochaczewa "za to, że sprzyjał sprawie chopinowskiej".


"Nie chodzi o to, by położyć na czymś rękę, nie chodzi o posiadanie; chodzi o to, by najcenniejsze miejsce w naszej kulturze - Żelazowa Wola, stało się częścią tego dziedzictwa, nad którą opiekę ustawowo sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina" - tłumaczył Sułek.


Jak dodał, NIFC "dba, udostępnia i prowadzi do sytuacji, w której chopinowskie miejsca mogą błyszczeć pełnią swego blasku".


"Są miejscami, w których silniej bije serce każdego, kto czuje związek z muzyką Chopina, każdego kto odwiedza Polskę, bo nazwisko Chopina wiąże się z Polską w sposób najsilniejszy i jednoznaczny" - podkreślił Sułek.


"Cieszymy się, że status Żelazowej Woli został tym aktem uporządkowany, zabezpieczony i że w tej chwili to, co Instytut jako właściciel tego miejsca czyni, wszelkie inwestycje, które są tam prowadzone, że to wszystko zyskuje silną podstawę prawną" - zaakcentował dyrektor NIFC.


Ustalanie właściciela zabytkowego parku i dworku w Żelazowej Woli trwało wiele lat.


Skarb Państwa, reprezentowany przez starostę sochaczewskiego nabył nieruchomość parkową z mocy prawa z dniem 31 grudnia 1955 roku, co potwierdził Sąd Okręgowy w Płocku we wrześniu 2008.


Odrębne postępowanie sądowe z kolei doprowadziło do uchylenia wcześniejszego orzeczenia sądowego, które potwierdzało nabycie w drodze zasiedzenia prawa własności parku przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Ostatecznym właścicielem Dworku i Parku w Żelazowej Woli został Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 

źródło: wp.pl/PAPKomentujesz: Park w Żelazowej Woli własnością Instytutu Chopina

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie