Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

42,5 mln dofinansowania UE na Park Naukowo-Technologiczny w Świerku02-08-2011


Budowa Parku Naukowo-Technologicznego w Świerku zostanie dofinansowana ze środków UE kwotą 42,5 mln zł. We wtorek umowę podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Marcin Kierwiński oraz dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku prof. Grzegorz Wrochna.


Zaawansowane technologie jądrowe, bezpieczeństwo publiczne i ochrona granic, medycyna, technologie półprzewodnikowe oraz energetyka klasyczna i jądrowa - tymi dziedzinami wiedzy będą zajmować się naukowcy i przedsiębiorcy skupieni w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.


Park Naukowo-Technologiczny w Świerku rozpocznie swoją działalność w grudniu 2013 r. To szansa dla przedsiębiorstw związanych z energetyką, zwłaszcza jądrową, oraz zaawansowanymi technologiami. Każde z nich nie tylko będzie miało swoją siedzibę na terenie parku, ale będzie mogło także korzystać z całej jego infrastruktury. Oznacza to, że firmy będą miały dostęp do urządzeń badawczych, laboratoriów, a przede wszystkim do wiedzy i doświadczenia pracujących w ośrodku ekspertów.


- Koncepcja budowy parku opracowywania jest już od wielu miesięcy. W tej chwili przystępujemy do jej realizacji. Budynek powinien powstać w ciągu 1,5 roku. (...) W tym parku chcemy rozwijać pomysły, na które nasi naukowcy wpadają pracując nad swoimi programami badawczymi. Firmy, które trafią do parku, będą miały dostęp do wiedzy naszych fachowców i dostęp do unikalnych urządzeń badawczych - takich jak reaktor jądrowy, akceleratory promieniowania - które będą mogli wykorzystywać do swoich własnych badań - zaznaczył na konferencji Wrochna.


Zbudowany zostanie też kompleks akceleratorów do prowadzenia badań m.in. w dziedzinie inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, biologii oraz medycyny. Ponadto powstanie szereg laboratoriów badawczych do prac w zakresie technik jądrowych.


Całkowity koszt projektu to 50 mln zł.


Źródło: PAP – Nauka w Polsce


Komentujesz: Park Naukowo-Technologiczny za 42,5 mln zł

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: park naukowo-technologiczny, świerk


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie