Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2171)

Londyński Shard otwarty dla zwiedzających


04-02-2013


Najwyższy budynek w Unii Europejskiej, 95-piętrowy wieżowiec Shard w Londynie o wysokości prawie 310 metrów, został w piątek otwarty dla turystów. Mieści pięciogwiazdkowy hotel, biura, restauracje i apartamenty.


Wieżowiec, znajdujący się w pobliżu Tower Bridge, jest projektem włoskiego architekta Renzo Piano. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu ozbacza odłamek, odprysk.


Składająca się z 11 tys. szklanych paneli fasada budynku liczy 56 tys. metrów kwadratowych, co odpowiada wielkości ośmiu stadionów piłkarskich. Szklane panele zachodzą na siebie u szczytu, ale nie tworzą wspólnego wierzchołka. Shard ma 44 windy, osiem ciągów ruchomych schodów i 306 ciągów schodów licząc od podestu do podestu.


Budynek był planowany przez 13 lat. Mimo wytykanych przez krytyków problemów z wynajęciem powierzchni deweloper Irvine Shellar jest optymistą. Wskazuje, że wynajęto 30 procent biurowca - działa hotel, restauracje, galeria widokowa, chętnych znalazła część powierzchni biurowych. Według niego wynajęcie pozostałych przestrzeni może zająć jeszcze nawet 18 miesięcy.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Otwarto najwyższy budynek w UE

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: londyn, wielka brytania, anglia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie