Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Otwarto laboratorium fizyczne w CNK22-12-2011


20 grudnia odbyło się otwarcie laboratorium fizycznego w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zbigniew Marciniak przypomniał, że nauczyciele podczas lekcji fizyki w szkołach, mają obowiązek pokazywania eksperymentów.


Uczestnicy zajęć w laboratorium fizycznym będą się przyglądać z bliska światłu, falom i drganiom, zjawiskom termicznym i akustycznym. Do badań będą wykorzystywane profesjonalne urządzenia pomiarowe, m.in. ultradźwiękowe detektory ruchu, kamery termowizyjne, mierniki promieniowania.


Zajęcia będą wykonywane według jednego z dwóch scenariuszy. Jeden z nich przewiduje wykorzystywanie drgań do pomiaru masy. Uczestnicy będą konstruować wagi, w których elementem pomiarowym ma być drgający obiekt. Wagi takiego typu naukowcy mogą wykorzystywać np. do pomiaru wagi bakterii.


W drugim wariancie uczestnicy zajęć zajmą się mieszaniem i rozszczepianiem światła – będą się mogli przekonać, że w świetle zielonego lasera pęka czerwony balon, ale zielony pozostaje nietknięty; zobaczą, z jakich fal składa się światło żarówki, a z jakich - neonówki. Będzie też można zobaczyć, jak miesza się barwy, aby stworzyć z nich całkiem nowe kolory.


- Fizyka jest królową nauk, dlatego właśnie otwarcie laboratorium fizycznego wieńczy cykl otwarć naszych laboratoriów - powiedział Robert Firmhofe, dyrektor CNK. Przypomniał, że w Centrum Nauki Kopernik oprócz laboratorium fizycznego, działają jeszcze laboratorium biologiczne, chemiczne oraz pracownia robotyczna.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Otwarto laboratorium fizyczne w CNK

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, centrum nauki kopernik


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie