Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Otwarto kolejowy skansen w Jarocinie13-06-2011


Podczas lokalnego festynu, Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej w Jarocinie oficjalnie otworzyło skansen taboru kolejowego. Dla mieszkańców regionu była to pierwsza okazja, by poznać XIX-wieczny obiekt skansenu, wraz z zachowanymi urządzeniami i infrastrukturą oraz zabytkowymi elementami taboru.


Atrakcją festynu był parowóz TKi3-87 z 1908 r. oraz kolekcja 15 wagonów liczących po sto i więcej lat. Specjalnie na tę okazję, na czele pociągu turystycznego „Ziemianin”, z Poznania przyjechał parowóz Ol49.


Jak powiedział Prezes TKW, Paweł Szymandera, właśnie ta lokomotywa obsługiwała do wiosny 1992 r. pociągi na trasie do Leszna i Czempinia.


- Poprzedni właściciel PKP S.A. zaprzestał wykonywania w Jarocinie tzw. napraw rewizyjnych i obiekty przekazano w administrację TKW. Obecna kolekcja taboru w skansenie liczy 18 zabytków i nadal się powiększa. „Oczekujemy kolejnych eksponatów” – powiedział Szymandera.


Jego zdaniem, stopniowo odrestaurowywane zabytki umożliwią w przyszłości wykorzystywanie ich m.in. do organizacji przejazdów pociągów retro, co pozwoli na „ocalenie od zapomnienia 120-letnie tradycje i doświadczenia jarocińskich pokoleń kolejarzy”.


Członkowie i wolontariusze TKW uczestniczą w rewitalizacji parowozowni. W ramach promocji tego miejsca starają się m.in. organizować imprezy kulturalne, czy dni otwarte.


Źródło: PAP/turystyka.interia.pl


Komentujesz: Otwarto kolejowy skansen w Jarocinie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kolejka, skansen, zabytek, jarocin, skansen kolejowy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie