Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Osoby niepełnosprawne na lotnisku


29-10-2012


Jak podróżować, będąc niepełnosprawnym ruchowo? Czy linie lotnicze przewiozą wózek inwalidzki i czy zagwarantują pomoc wyszkolonego personelu? Tego typu pytania nurtują każdego niepełnosprawnego, który planuje podróż samolotem.


Ze wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego, który przeprowadzono w 2011 r., wynika, że w Polsce mieszka 4,5 mln osób niepełnosprawnych. Dynamicznie rozwijająca się siatka usług turystycznych i coraz bardziej przystępne ceny biletów lotniczych sprawiają, że Polacy chętnie podróżują samolotami. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2011 r. porty lotnicze obsłużyły łącznie o 1 mln więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Czego może oczekiwać niepełnosprawny turysta?


– Zarówno porty, jak i linie lotnicze mają obowiązek udzielenia osobom niepełnosprawnym bezpłatnej pomocy oraz zapewnienia im udogodnień gwarantujących komfortową podróż. Co więcej, przysługuje im asysta na terenie lotniska, a także podczas samego lotu – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl.


Aby móc skorzystać z tego prawa, wystarczy przy dokonywaniu rezerwacji lotu poinformować o swoich potrzebach. Można to zrobić telefonicznie lub poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej lotniska. Zgłoszenie linie lotnicze powinny otrzymać nie krócej niż 48 godzin przed rozpoczęciem lotu.


A co z wózkiem inwalidzkim? Taki sprzęt zawsze ma pierwszeństwo podczas ładowania i wyładowania bagażu. W samolocie najczęściej jest wyznaczone miejsce, w którym można taki wózek przewieźć. Kiedy wózek jest za duży i nie mieści się w kabinie pasażerskiej, trzeba go wówczas rozmontować. Linie pasażerskie mają jednak obowiązek oddać przy lądowaniu sprzęt w takim stanie, w jakim został nadany.


Komentujesz: Osoby niepełnosprawne na lotnisku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: lotnisko, linie lotnicze


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie