Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki07-09-2011


Ponad 160 różnego rodzaju pokazów, warsztatów, wykładów, konkursów i prezentacji przygotowano w ramach dziewiątej edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, które odbędą się między 21 a 23 września. Na zajęcia można zapisywać się od piątku 9 września.

Głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wśród partnerów znalazło się m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


W Katedrze Towaroznawstwa i Badań Żywności UWM festiwalowi goście dowiedzą się, jakie znaczenie żywieniowe mają poszczególne składniki mineralne. Dzięki Centrum Nauk Humanistycznych będą mogli spróbować swoich sił w kodowaniu i odkodowywaniu informacji. Poznają krótką historię szyfrowania oraz różne rodzaje kodów i schematów szyfrowania.


Specjaliści z Katedry Zoologii opowiedzą o tym, na ile skuteczne może być leczenie pijawkami i dlaczego odstąpiono od leczenia tą metodą. "Intensywnie prowadzone w ostatnim stuleciu badania pijawki lekarskiej sprawiły, że hirudoterapia wraca do łask, a sama pijawka jest uważana za mikrolaboratorium naturalnie produkujące wiele substancji leczniczych" - napisano w zapowiedzi imprezy.


Podczas zajęć poświęconych funkcjonowaniu i percepcji zmysłów sensorycznych (smaku, zapachu, wzroku, czucia) będzie można zbadać własną wrażliwość sensoryczną i dokonać oceny sensorycznej wybranych produktów spożywczych.
Odwiedzający Katedrę Inżynierii i Aparatury Procesowej dowiedzą się, jak wygląda elektroniczny nos, do czego można go wykorzystać i czy elektroniczny nos może być skuteczniejszy w wykrywaniu zapachów od naszego nosa.


Podczas Olsztyńskich Dni Nauki, 23 września, zainaugurowana zostanie również Europejska Noc Naukowców. W jej ramach dzieci wezmą udział w zajęciach konstruowania robotów i w warsztatach z tolerancji. Przekonają się również, czy łatwo jest przygotować kanapkę nic nie widząc, czy głusi słuchają muzyki, czy to możliwe by osoby, która mają problemy ze słuchem i wzrokiem tańczyły.


O godz. 20 przed Biblioteką Uniwersytecką odbędzie się pokaz "Światło i dźwięk" z muzyką na żywo w wykonaniu Johna Portera z zespołem. Nocą, o godz. 22, w kinie plenerowym odbędzie się pokaz filmu "Incepcja". Moc atrakcji czeka na wszystkich miłośników astronomii, m.in. w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Od godziny 20 rozpoczną się warsztaty astronomiczne, pokazy nieba, prelekcje, wystawy i konkursy.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: olsztyn, warmia i mazury, olsztyńskie dni nauki, uniwersytet warmińsko-mazurski


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie