Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Olsztyn: w przeddzień VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego31-08-2010


Idea Kongresów krajoznawczych sięga okresu międzywojennego. Wiązała się wówczas z integracją terenu nowoscalonego Państwa i zespoleniem sił intelektualnych w kształtowaniu postaw patriotycznych. Do tej tradycji nawiązywały kolejne Kongresy.

Obecnie trwają już ostatnie przygotowania do szóstego Kongresu Krajoznawstwa Polskiego. Odbędzie się on w dniach 09-12 września 2010 roku, w stolicy Warmii i Mazur – Olsztynie pod hasłem „Polska w Europejskiej Rodzinie. Przenikanie kultur, idei, wartości. Powinności Krajoznawców.” Organizatorami VI Kongresu są Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Przez 4 dni, ponad 600 osób będzie dyskutowało na temat jednego z najważniejszych wydarzeń z ostatnich lat: wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz zmian dokonujących się na kontynencie europejskim.

Prace nad przygotowaniem VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego rozpoczęte zostały już w 2008 roku, a nad jego kształtem programowym czuwa Komitet Naukowo-Programowy pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.

Zgodnie z propozycją Komitetu obrady odbywać będą się w czterech zespołach tematycznych:
• Przemiany krajobrazu kulturowego w Polsce. Tradycja, współczesność, przyszłość.
• Miejsce i rola krajoznawstwa w społeczeństwie opartym na wiedzy.
• Krajoznawstwo wobec wyzwań integrującej się Europy.
• Asymilacja i współistnienie kultur na przestrzeni dziejów w naszym kraju.

Oprócz samych obrad, uczestnicy Kongresu wezmą udział w czterech wycieczkach: „Wokół Grunwaldu”, „Wzdłuż Kanału Elbląskiego”, „Z wizyta u Kopernika” oraz „Mazury- cud natury” podczas, których będą mogli zapoznać się z krajobrazem Warmii i Mazur. Organizatorzy zaplanowali specjalne wieczory, podczas których gospodarzami będą Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydent Olsztyna.

Tradycyjnie już Kongresy Krajoznawcze poprzedzały liczne sejmiki przedkongresowe, które odbyły się już prawie we wszystkich województwach. Pierwszy sejmik przedkongresowy zorganizowało w kwietniu 2009 województwo łódzkie pod hasłem „Wzajemne przenikanie kultur w regionie łódzkim, a nowe możliwości ruchu krajoznawczego” a zorganizowały go oddziały: „Łódzki”, „Zgierski” i w Pabianicach. Sejmikowi towarzyszyły liczne wystawy i wydawnictwo zatytułowane tak jak hasło sejmiku. Tak było prawie w każdym województwie, a informacje o ich przebiegu znajdują się na stronach www.pttk.pl .

W okresie przygotowań do Kongresu rozpoczął się proces opracowywania kanonów krajoznawczych województw. W formie książkowej po raz pierwszy Kanon Krajoznawczy Polski ukazał się w 2000 roku z okazji odbywającego się w Gnieźnie V Kongresu Krajoznawstwa Polskiego. Planowane jest wydanie 16 kanonów krajoznawczych, a na tą chwilę ukazały się trzy: województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i gospodarza kongresu- województwa warmińsko-mazurskiego. Podjęto już inicjatywę w województwie lubuskim i łódzkim. Realizując to zadanie Towarzystwo chce promować szeroko rozumiane dziedzictwo narodowe i kulturowe, uaktywnić i zintegrować środowiska lokalne oraz organizacje pozarządowe na rzecz poznawania i propagowania tożsamości narodowej i regionalnej. Zakładamy szerokie dotarcie do dzieci i młodzieży z treściami krajoznawczymi, służyć będzie budowaniu na tej bazie postaw patriotycznych i prospołecznych, poznawania kraju ojczystego, pogłębiać więzi z dorobkiem i kultura lokalną oraz rozbudzać zainteresowania tradycją narodową, współczesnością i przeszłością.

Oprócz samych obrad, uczestnicy Kongresu wezmą udział w czterech wycieczkach: „Wokół Grunwaldu”, „Wzdłuż Kanału Elbląskiego”, „Z wizyta u Kopernika” oraz „Mazury- cud natury” podczas, których będą mogli zapoznać się z krajobrazem Warmii i Mazur. Organizatorzy zaplanowali specjalne wieczory, podczas których gospodarzami będą Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydent Olsztyna.

Uczestnicy kongresu będą mogli obejrzeć liczne wystawy, które będą zlokalizowane w centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego m.in.:
1.150 lat Kanału Elbląskiego wraz z makietą pochylni „Oleśnica”
2.Mazury Cud Natury
3.Warmia- Ziemia Kopernika
4. Historia Kongresów Krajoznawstwa polskiego od 1929 do 2000 roku
5. 100 lat „Ziemi”
6. Odznaki krajoznawcze polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
7. Impresje Zamorgos

Dla uczestników Kongresu a także dla mieszkańców województwa warmińsko –mazurskiego w dniach 10 i 11 września 2010 roku została przygotowana impreza na orientację podczas, której będzie możliwość porównania zabytków miasta w perspektywie 100 lat (jak wyglądały 100 lat temu a jak obecnie).


Polska Wita jest patronem Kongresu

Komentujesz: Olsztyn: w przeddzień VI Kongresu Krajoznawstwa Polskiego

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie