Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Olsztyn: nowe eksponaty w muzeum


 10-02-2010

 

W niedzielę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie  zaprezentowano nowe muzealia zakonserwowane, zakupione i ofiarowane tej placówce w 2009 roku. Wśród nich były m.in. bransoletka z monet z XVI wieku, obrazy Dwurnika i wypchany dzik.


Prezentacja nowych i odnowionych eksponatów to tradycja olsztyńskiego muzeum. W tym dniu za zwiedzanie sal wystawowych nie trzeba płacić, więc prezentacje cieszą się sporym zainteresowaniem.


Jak poinformowała PAP Milena Piskorska-Blum z muzeum Warmii i Mazur w 2009 roku ta placówka pozyskała ogółem blisko 2,5 tys. obiektów, przy czym 822 kupiono, ponad 1,6 tys. trafiło jako dary od osób prywatnych i instytucji (w tej grupie są pamiątki rodzinne np. listy, czy książki z dedykacjami), a 32 eksponaty to depozyty archeologiczne.


Wśród zaprezentowanych w niedzielę darów znalazło się m.in. 6 tys. kawałków porcelanowych serwisów, których używano w pałacu jednego z najznamienitszych wschodniopruskich rodów - Dohnów. Porcelanę tę w pałacu tego rodu w Słobitach znalazł mieszkaniec Gdańska, który przez 20 lat trzymał ją w domu - po latach zdecydował się przekazać ją muzeum. Serwisy z chińskiej i japońskiej porcelany są tak porozbijane, że nie da się ich posklejać - muzealnicy będą ich używać w celach dokumentacyjnych i badawczych.


Ogromnym zainteresowaniem odwiedzających cieszyła się gablota z monetami - pokazano tam m.in. krzyżackie brakteaty, które znaleźli poszukiwacze pod Suszem niedaleko Iławy, dukaty kopernikańskie oraz bransoletkę wykonaną z kilku połączonych łańcuszkiem monet z XVI wieku - tę ofiarował anonimowy darczyńca.


W jednym z oddziałów olsztyńskiego muzeum mieści się muzeum przyrody, dlatego też na niedzielnej wystawie pokazano wypchane zwierzęta: dziki, czaplę, kaczki.


źródło: PAP/turystycznapolska.pl


Komentujesz: Olsztyn: nowe eksponaty w muzeum

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie