Olsztyńskie planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome
09-09-2011
Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome. Ma ona stworzyć u widza planetarium wrażenie podróży w kosmosie.
Jak przyznał dyrektor planetarium w Olsztynie Jacek Szubiakowski, nowa technika będzie "rewolucyjna". Składający się z 12 tysięcy pikseli obraz będzie generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.
- Nowy system sprawi, że widz będzie „zanurzony” w akcji, będzie miał możliwość poczucia się „w środku obrazu”. Będziemy mogli w tej technice wyświetlać projekcje, które pozwolą widzom odbywać podróże we Wszechświecie, oglądać panoramy z planet, okolice planet, gwiazd. Poza tym nowa technika pozwoli też wyświetlać obraz skali mikro tj. będzie można pokazywać świat na poziomie komórkowym, zachodzące reakcje chemiczne. W technice fulldome są też filmy, które pokazują życie na dnie oceanu, zamierzamy wyświetlać i takie projekcje - powiedział PAP Szubiakowski.
Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goszczący we środę w Olsztynie Maciej Ligocki z tego ośrodka zapewniał, że pokazy w tej technice dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń i cieszą się tak wielką popularnością, że zaskoczyło to astronomów.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Wpisz komentarz
Zamknij to okno