Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Olsztyńskie planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome09-09-2011


Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome. Ma ona stworzyć u widza planetarium wrażenie podróży w kosmosie.


Umowę na zakup i montaż cyfrowego systemu wyświetlania projekcji w planetarium podpisał prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz i przedstawiciel niemieckiego oddziału amerykańskiej firmy Glenn Smith. Umowa przewiduje, że system zostanie zamontowany w planetarium w ciągu 100 dni, jednak widzowie będą mogli zobaczyć projekcje w nowej technice w dniu najbliższej rocznicy urodzin Kopernika tj. 19 lutego 2012 roku.


Jak przyznał dyrektor planetarium w Olsztynie Jacek Szubiakowski, nowa technika będzie "rewolucyjna". Składający się z 12 tysięcy pikseli obraz będzie generowany przez zespół szybkich, zaopatrzonych w specjalistyczne oprogramowanie komputerów, a następnie wyświetlany na ekranie przez dwa cyfrowe projektory.


- Nowy system sprawi, że widz będzie „zanurzony” w akcji, będzie miał możliwość poczucia się „w środku obrazu”. Będziemy mogli w tej technice wyświetlać projekcje, które pozwolą widzom odbywać podróże we Wszechświecie, oglądać panoramy z planet, okolice planet, gwiazd. Poza tym nowa technika pozwoli też wyświetlać obraz skali mikro tj. będzie można pokazywać świat na poziomie komórkowym, zachodzące reakcje chemiczne. W technice fulldome są też filmy, które pokazują życie na dnie oceanu, zamierzamy wyświetlać i takie projekcje - powiedział PAP Szubiakowski.


Dotychczas projekcje w takim systemie wyświetlane są jedynie w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goszczący we środę w Olsztynie Maciej Ligocki z tego ośrodka zapewniał, że pokazy w tej technice dostarczają widzom niezapomnianych wrażeń i cieszą się tak wielką popularnością, że zaskoczyło to astronomów.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Olsztyn: 19 lutego pierwsza podróż w kosmos

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: olsztyn, centrum nauki kopernik, planetarium, podróż w kosmos


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie