Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Okęcie z certyfikatem Airport Carbon Accreditation31-12-2011


Lotnisko Chopina otrzymało certyfikat programu Airport Carbon Acreditation, którego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To kolejna inicjatywa warszawskiego portu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.


Program Airport Carbon Acreditation (ACA) ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami (carbon management) i zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze. Dotychczas certyfikaty Airport Carbon Acreditation otrzymały 45 portów lotniczych z 17 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu i Sztokholmie. Lotnisko Chopina jest pierwszym certyfikowanym portem w Polsce i trzecim w Europie Środowo-Wschodniej.


- Ekologię traktujemy bardzo poważnie jako element odpowiedzialności za lokalne środowisko. Program Airport Carbon Accreditation jest bardzo przydatnym narzędziem, które pozwala skoordynować i racjonalizować działania podejmowane w tym obszarze – mówi Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.


Airport Carbon Acreditation obejmuje cztery poziomy zaawansowania. Warszawski port otrzymał certyfikat poziomu pierwszego „Mapping”. Wymagało to przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich źródeł emisji CO2 i innych szkodliwych gazów cieplarnianych, a także poddania się niezależnemu audytowi pod kątem rocznej wielkości emisji.


- To nasz pierwszy krok na tej drodze. Chcemy robić wszystko, co w naszej mocy, aby systematycznie zmniejszać negatywne oddziaływanie portu na otoczenie i tak organizować jego pracę, aby środowisko w jak najmniejszym stopniu odczuwało tę działalność – podkreśla Witold Piechota, szef Działu Ochrony Środowiska Lotniska Chopina.


Kolejne etapy programu obejmują: redukcję śladu węglowego poprzez zarządzanie źródłami pozostającymi pod kontrolą zarządzającego portem lotniczym (poziom 2 - redukcja), angażowanie partnerów portu do wspólnych działań dla zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (poziom 3 - optymalizacja) oraz docelowe osiągnięcie i utrzymanie stanu zerowej emisji (poziom 3* - neutralność).


Źródło: lotnisko-chopina.pl


Komentujesz: Okęcie z certyfikatem Airport Carbon Accreditation

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, lotnisko chopina, okęcie, port lotniczy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • Nicol

    To super że dostała ten cerifikat. Ekologia powina być ważna dla wszystkich i znowu Polska jest w czołuwce krajów.

    Nicol

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł