Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Parowozjada 201117-08-2011


Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od otwarcia corocznego pokazu zabytkowych pociągów retro i parowozów – Parowozjady 2011. Organizatorami imprezy są Spółki PKP CARGO, która obchodzi 10-lecie istnienia oraz Fundacji Era Parowozów.


Parowozjada 2011 odbędzie się w dniach 27-28 sierpnia br. na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Impreza jest stałym elementem programu każdego miłośnika kolejnictwa - organizatorzy zaś co roku starają się wprawić widzów w zaskoczenie. Tematem tegorocznej imprezy jest klimat cesarskich Austro-Węgier, a więc nie zabraknie nawiązań do przygód dobrego wojaka Szwejka, „CK Dezerterów” i innych podobnych historii.


Głównym punktem programu pierwszego dnia Parowozjady będzie uroczyste otwarcie imprezy (o godz. 12.30). Ten moment uświetni przyjazd samego Jaśnie Wielmożnego Franciszka Józefa I – Cesarza Monarchii Austro-Węgierskiej. Specjalnie na tę okazję sprowadzone zostaną wielkie działa, które wystrzelą salwy na część Jego Cesarskiej Mości. Natomiast o godz. 13.00 ruszy mini Parada Parowozów, w której uczestniczyć będzie sześć wspaniałych maszyn - każda innego typu.
Wśród nich znajdzie się najstarszy parowóz w Polsce, którym jest liczący sobie aż 99 lat austriacki Ol12 oraz słynna „Piękna Helena” zdobywczyni złotego medalu na paryskiej wystawie techniki z 1937 r., a jednocześnie najszybszy polski parowóz, rozwijający prędkość rozkładową 130 km/godz. Jako rodzynek w pokazie wystąpi jeden z dwóch czynnych jeszcze, wyprodukowanych w 1971 r. wagonów SN61-168 obsługujących przed 40 laty pociągi ekspresowe z Warszawy do Zakopanego.


Wszyscy chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni i obejrzeć pokaz obrządzania parowozów. Odbędą się również pokazy związane z akcją „CK Dezerterów”, musztry wojskowej oraz składów pociągów historycznych, a także koncert operetkowy i fantastyczny pokaz ilizjonistyczny. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych – specjalnie dla nich zorganizowany zostanie koncert zespołu Robcusie.


Drugiego dnia także czeka na nas wiele ciekawych wydarzeń. Można będzie przejechać się w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie ręcznej i samochodowej, pozwiedzać parowozownię (wstęp bezpłatny) i zobaczyć kulisy pracy parowozowni (ścieżka techniczna).


Organizatorzy Parowozjady 2011, PKP CARGO S.A. i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Parowozowni Wolsztyn.


Do Skansenu będzie można przyjechać ogólnodostępnymi pociągami z Krakowa, oraz dodatkowymi pociągami retro z miejscowości: Zakopane, Dobra (k. Limanowej) i Rabka Zakryte.


Komentujesz: Odliczanie do wizyty austriackiego cesarza

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: skansen, skansen kolejowy, chabówka, parowozjada, zabytkowe pociągi


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie