Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Obwodnicą do Zakopanego

 

22-10-2009

 

Zakończono budowę 4-kilometrowego odcinka obwodnicy Lubnia na "zakopiance" w Małopolsce. Drogowcy oceniają, że budowa tego ekspresowego odcinka drogi była jedną z najtrudniejszych inwestycji drogowych w Polsce.


W ramach przedsięwzięcia powstała 4-kilometrowa dwupasmowa obwodnica miejscowości Lubień o parametrach drogi ekspresowej wraz z węzłem drogowym w tej miejscowości oraz blisko 7 km dróg towarzyszących. Zbudowano kilkanaście obiektów mostowych.


"To jedna z najtrudniejszych inwestycji drogowych w kraju z powodu przebiegu w terenach górskich oraz ciężkich warunków gruntowych i wodnych" - ocenił Inż. Krzysztof Lange z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Dodał, że wymusiło to m.in. budowę trzypoziomowych murów oporowych, których wysokość sięga 15 metrów.


Całkowity koszt inwestycji szacuje się w granicach 180 mln zł, z czego roboty budowlano-montażowe pochłonęły blisko 150 mln zł, finansowana była z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz Krajowego Funduszu Drogowego.


Po zakończeniu tej inwestycji od Krakowa do Lubnia prowadzi dwupasmowa trasa, z której ponad 16-kilometrowy odcinek od Myślenic do Lubnia ma parametry drogi ekspresowej.


Na trasie do Rabki-Zaborni, gdzie będzie się zaczynała droga S7, pozostaje jeszcze jeden jednojezdniowy odcinek o długości 17 km. Według dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA Jacka Grygi, trwają już prace projektowe dla tej inwestycji, a jej budowa może się rozpocząć w roku 2011 i zakończyć po ok. trzech latach. Planowane jest, że w ramach przedsięwzięcia powstanie najdłuższy w Polsce tunel drogowy o długości 2 km.


Droga ekspresowa S7 będzie łączyła Gdańsk z Rabką-Zdrój. Jej długość wyniesie około 720 km. Nowa trasa będzie zlokalizowana w większości w miejscu istniejącej drogi krajowej nr 7, czyli korytarzu trasy europejskiej E-77. Droga ma połączyć aglomerację trójmiejską, warszawską i krakowską.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Obwodnicą do Zakopanego

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie