Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Sierpc: Dzień Dziecka w skansenie22-05-2011


5 czerwca 2011 roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzony będzie Dzień Dziecka, pełen uśmiechu i radości oraz wielu niespodzianek. Impreza będzie miała charakter
pikniku rodzinnego. Dzieci poznają codzienne życie i zabawy swych rówieśników z przełomu XIX i XX wieku. Najmłodsi „obejmą w posiadanie” cały skansen.


W jednej z sal dydaktycznych zaplanowano warsztaty papieroplastyki. Dzieci, pod okiem instruktora, będą mogły wykonać rozmaite ozdoby z bibuły czy słomy. W zespole karczemnym odbędą sie zaś pokazy garncarstwa. Muzealna zagroda z Ostrowa na ten dzień zamieni się w prawdziwą wiejską szkołę. W autentycznej izbie szkolnej z lat międzywojennych XX wieku każdy będzie mógł zmierzyć się z trudną sztuką kaligrafii. Na podwórku za chałupą urządzony zostanie plac zabaw z replikami wiejskich zabawek. Będzie można pobawić się w bardzo popularną i powszechną na wsiach zabawę - toczenie obręczy, a także wypróbować swoich sił przy przeciąganiu liny czy chodzeniu na szczudłach.


W zagrodach zaprezentowane zostaną tradycyjne prace gospodarskie oraz pokazy wiejskiego rzemiosła, min.: tkactwo, wyrób masła, pranie i maglowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku, kręcenie powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego, mechaniczne pranie i maglowanie bielizny, plecionkarstwo, wirowanie śmietany za pomocą centryfugi.


Największą atrakcją dnia będzie niewątpliwie widowisko plenerowe, pt. „Piękna i Bestia”, w którym w bajkowe postacie wcielą się aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku. Amfiteatr będzie także miejscem zabaw i konkursów z nagrodami. W rozmaitych konkurencjach zmierzą się dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Dla maluchów przygotowany zostanie ogródek zabaw z drewnianymi klockami, puzzlami, konikami bujanymi i figurkami do malowania.


Jak co roku imprezie towarzyszyć będzie jarmark dziecięcy. Na stoiskach pojawią się m.in. pierniki, popcorn, wata cukrowa, ale także zabawki z włóczki, ceramiki czy drewna. Nad ogniskiem będą pieczone kiełbaski, zaś po terenie ekspozycji będzie można przejechać się bryczką zaprzężoną w konie, a na specjalnie przygotowanym placu – pojeździć w siodle.


Szczegółowe informacje na stronie www.mwmskansen.pl

Tekst: Anita Gad - Turalska


Komentujesz: Obchody Dnia Dziecka w skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc, dzień dziecka


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie