Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

"Nowy" zamek w Sochaczewie?

05-02-2009


Do dziś niewiele pozostało z wznoszącego się niegdyś nad Sochaczewem zamku. Na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych i analiz historycznych wiadomo, że warownia ma długą historię, począwszy od XIII wieku.

 


W trakcie Insurekcji Kościuszkowskiej warownia została zniszczona i od tego momentu popada w ruinę. Z inicjatywy stowarzyszenia "Nasz Zamek" być może przywrócona zostanie dawna świetność kasztelu.


Co ciekawe, głównym elementem herbu miasta Sochaczew jest właśnie zamek, przedstawiający jego kondycję w XV wieku. Ruiny znajdują się wzgórzu. Ich stan zachowania pozostawia wiele do życzenia.


W najbliższym czasie najważniejsze czynności, jakie powinny zostać wykonane wiążą się z zabezpieczeniem zboczy, aby pozostałe ściany dawnej konstrukcji nie runęły.


"Pomysł odbudowy jest inicjatywą społeczną - informuje Łukasz Popowski, prezes stowarzyszenia Nasz Zamek. - Wynika z najnowszych wyników badań archeologicznych i źródłowych, które umożliwiają historyczną odbudowę zamku XVII-wiecznego w postaci zbliżonej do pierwotnej.


"Ustaliliśmy z władzami, że pierwszym etapem odbudowy ruin zamku, będzie zabezpieczenie wzgórza zamkowego przed osunięciami oraz wstępna konserwacja murów - mówi Łukasz Popowski. Obecnie przygotowywane są szczegółowe rozwiązania i wyliczenia projektowe przez firmę Arup.


Zdaniem działaczy Stowarzyszenia odbudowa zamku będzie korzystna dla mieszkańców Sochaczewa, gdyż zwiększy ruch turystyczny. Jak podkreślają, idea odbudowy zamku nie jest abstrakcyjnym wymysłem. Liczne miejscowości wykonały już takie rekonstrukcje lub je planują. Są wśród nich Łęczyca, Bobolice, Korzkiew, Gosławice, Sieraków czy Poznań.


Dzieje warowni w Sochaczewie już od jej zarania były burzliwe. W 1286 gród wraz z miastem został spalony w czasie najazdu litewsko- ruskiego. Dopiero w XIV wieku książę Siemowit II lub III w tym samym miejscu zbudował murowany zamek, w stylu gotyckim. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat istnienia był jedną z niewielu murowanych warowni na Mazowszu.


W XVI wieku zamek znajdował się w rękach kolejnych starostów królewskich i mimo remontów jakie przeprowadzali zaczął popadać w ruinę.


W początkach XVII wieku Stanisław Radziejowski dokonał rozbiórki niemal całego starego, gotyckiego zamku i wybudował nowy zamek, o charakterze głównie rezydencjonalnym. Wkrótce, w 1657 roku zamek splądrował i poważnie zniszczył Rakoczy, sojusznik Szwedów podczas Potopu. Dopiero starosta Walicki w 1786 roku dokonał remontu części zamku, ale już w 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej obiekt został zniszczony. W początkach XIX wieku runęły dwie wieże zamkowe.


źródło: turystyka.wp.pl


Komentujesz: Nowy zamek w Sochaczewie?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie