Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2276)

Polacy na jednej z najtrudniejszych ścian na świecie

15-10-2013

W połowie sierpnia Marcin Tomaszewski oraz Marek Raganowicz wytyczyli nową drogę na północno-zachodniej ścianie Great Trango Tower (6286 m n.p.m.) w Karakorum.

Wspinanie w tym miejscu jest trudne zarówno ze względu na wyjątkowe nagromadzenie trudności, jak i z powodu kapryśnej aury i przenikliwego zimna. Polski zespół spędził w ścianie 19 dni, pokonując w tym czasie 1960 m podzielonych na 46 wyciągów. Sam zjazd do podstawy ściany po osiągnięciu grani szczytowej trwał dwa dni. Jak relacjonują wspinacze: „Odwrót do ostatniego biwaku okazał się dla nas jednym z największych i najtrudniejszych doświadczeń górskich.

W trakcie kilku godzin wszystkie liny zamieniły się w sople lodu, również zamki w karabinkach i cały sprzęt zostały skutecznie unieruchomione. Walczyliśmy ze zmęczeniem, zimnem oraz klinującymi się w szczelinach linami zjazdowymi”. Nowa droga, nazwana Bushido, jest częścią projektu 4 Żywioły, który powstał w 2009 r. Zainicjowany przez Marcina Tomaszewskiego obejmuje swoim zasięgiem rejony górskie charakterystyczne dla każdego z żywiołów panujących w górach: wiatru, zimna, wody oraz tropikalnego klimatu. W trakcie poprzednich wypraw wytyczone zostały nowe drogi w Wenezueli na Acopan Tepui oraz na Ziemi Baffina.


Komentujesz: Nowa droga na Great Trango Tower

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie