Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Noc spadających gwiazd w centrum Hewelianum10-08-2011


12 sierpnia w gdańskim Centrum Hewelianum odbędzie się noc "spadających gwiazd". Oprócz obserwacji meteorów będzie można wziąć udział w koncercie "Dźwięki kosmosu", w pokazie o bolidach, meteorach i meteorytach czy w warsztatach poszukiwania meteorytów.


Centrum Hewelianum na tę wyjątkową noc przygotowało astronomiczne atrakcje, by umilić czas oczekiwania na spadającą gwiazdę. Główną atrakcją ma być koncert "Dźwięki kosmosu" (Voices ot the Cosmos), który stanowi artystyczno-naukowo-edukacyjną inicjatywę stworzoną przez kolektyw muzyków (Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę) oraz astronoma (Sebastiana Soberskiego).


Grupa ma doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej, którą łączą z oryginalnymi sygnałami i dźwiękami pochodzenia pozaziemskiego pozyskanymi z radioteleskopów (pulsarów), archiwalnych nagrań z misji kosmicznych oraz dźwiękami samej przestrzeni kosmicznej. Koncert będzie niezwykle oryginalną propozycją prezentującą nowe spojrzenie na inspiracje kosmosem oraz możliwości popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.


Drugą atrakcją tej nocy będzie pokaz "O kosmicznych bolidach, meteorach i meteorytach" podczas którego uczestnicy dowiedzą się, czym różni się meteor od meteorytu, w jaki sposób bolidy podróżują po kosmicznej przestrzeni lub co wspólnego ma "spadająca gwiazda" z "kosmicznymi kamieniami". Podczas pokazu padnie także odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań, czyli jak można znaleźć "spadające gwiazdy" gdy już dotrą na Ziemię.


Dodatkowo będzie można wykonać interaktywne eksperymenty na wystawie czasowej "Zabawy z nauką" oraz obejrzeć pokonkursową wystawę astrofotograficzną "AstroCamera 2011". Jeśli niebo będzie bezchmurne, przeprowadzone będą obserwacje "spadających gwiazd" oraz obserwacje innych obiektów astronomicznych przez profesjonalny teleskop.


"Noc spadających gwiazd" odbędzie się 12 sierpnia w Redicie Napoleońskiej, w godzinach 17-23. Wstęp na imprezę jest wolny.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Noc spadających gwiazd w centrum Hewelianum

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: gdańsk, gwiazdy, centrum hewelianum, noc spadających gwiazd, dźwięki kosmosu


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie