Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Niedźwiedzie pod nadzorem

25-05-2009

 

Nowoczesne obroże telemetryczne z nadajnikami zostaną założone tatrzańskim i bieszczadzkim niedźwiedziom. Dzięki obrożom naukowcy będą mogli śledzić ruchy i badać sposób zachowania się niedźwiedzi. 

 

"Program obejmie niedźwiedzie tatrzańskie, które szczególnie łatwo ulegają synantropizacji ze względu na tłumy turystów jakie odwiedzają Tatry oraz niedźwiedzie bieszczadzkie jako populacja porównawcza, bardziej dzika" - powiedział w sobotę PAP dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.

 

Program realizuje Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii. Dzięki obrożom telemetrycznym naukowcy będą mogli śledzić ruchy i badać sposób zachowania się niedźwiedzi oraz znaleźć odpowiedz na pytanie na ile dany niedźwiedź ulega procesowi synantropizacji, czyli oswojeniu z człowiekiem.

 

Zakładanie obroży gatunkom chronionym wymaga specjalnej zgody Ministra Środowiska.

 

Założenie obroży telemetrycznej będzie wymagało chwilowego uśpienia niedźwiedzia. "Jest to absolutnie bezpieczna metoda, chociaż inwazyjna" - zaznaczył Skawiński.


Założone niedźwiedziom obroże po spełnieniu swojej funkcji otworzą się same i spadną ze zwierzęcia, kiedy zacznie się wyczerpywanie baterii w urządzeniu. Urządzenie bez wymieniania baterii powinno działać przez trzy lata.

 

Do dyspozycji naukowcy mają osiem sztuk obroży, z czego większość będzie założona bieszczadzkim niedźwiedziom. W Tatrach obroże zostaną założone dwóm niedźwiedziom, co do których stwierdzono zachwiany behawior.

 

Niedźwiedź jest największym drapieżnikiem lądowym. Waga karpackich niedźwiedzi może przekraczać 350 kg. Drapieżnik jest w stanie biegać z prędkością ok. 50 km/godz., potrafi skakać, pływać, wspinać się po skałach i drzewach.

 

Obecnie liczba niedźwiedzi w polskiej części Karpat szacuje się na ok. 100 osobników. Głównymi ostojami tych drapieżników są Beskid Żywiecki, Tatry, Beskid Sądecki z Gorcami, Beskid Niski i Bieszczady. W całych Tatrach żyje ok. 60-70 osobników.

 

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych. Niedźwiadki przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Samica z młodymi bywa szczególnie niebezpieczna. Niedźwiedź jest wszystkożerny. Żywi się padliną, rybami, ssakami, trawą, grzybami czy ptasimi jajami.


źródło: PAP/podroze.onet.pl

 Komentujesz: Niedźwiedzie pod nadzorem

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie