Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

„Niedziela seniora w skansenie”

 

29-09-2012


Muzeum Wsi Mazowieckiej przygotowało dla seniorów powyżej 60 roku życia specjalną ofertę. W niedzielę, 30 września, po okazaniu legitymacji lub dowodu osobistego za wstęp na teren skansenu zapłacą tylko symboliczną złotówkę. Będą mieli okazję przyjrzeć się pokazom prac gospodarskich i przenieść się do świata, który przeminął prawie zupełnie, trwając jednak nadal we wspomnieniach.


Akcja „60+kultura” zainicjowana została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Jak sam podkreśla – Dzięki temu programowi chcemy doprowadzić do tego, aby oferta kulturalna dla osób z grona 60+ była bardziej zwarta, przyjazna, łatwiejsza do pokazania i scalająca doświadczenia z wielu województw.

Jej celem jest przede wszystkim pokazanie seniorom, że życie na emeryturze nie musi wcale ograniczać się do miejsca zamieszkania, kościoła i okolicznego sklepu. Ma ona otworzyć dla nich nowe horyzonty i ukazać różnorodność otaczającego nas świata. Ważne jest, by uświadomili sobie, że kultura istnieje dla nich, że także oni mogą być jej aktywnymi odbiorcami, komentatorami.

W tym celu 170 instytucji kulturalnych z całego kraju otworzy dla nich w ostatni weekend września swoje podwoje. Będzie to wyjątkowe powitanie jesieni. Każda z nich bowiem przygotuje specjalną, wypełnioną mnóstwem atrakcji ofertę dla seniorów, proponując symboliczne opłaty za wstęp, bądź rezygnując z nich zupełnie. Również w Muzeum Wsi Mazowieckiej znajdą wiele pokazów codziennych prac gospodarskich, które z pewnością zaciekawią każdego. Dla wielu z nich będzie to też powrót do kraju dzieciństwa, do wspomnień i przeżyć.


Wizyta w skansenie będzie okazją, by poczuć oddech historii, której ślady są tu widoczne wszędzie. Przechadzający się zasypanymi liśćmi alejkami Muzeum natkną się m.in. na panie tkające na warsztacie, przędące na kołowrotku, częstujące wiejskim chlebem ze świeżym masłem, piorące bieliznę w balii.


Tekst: Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Komentujesz: Niedziela seniora w skansenie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie