Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet dla ludzi z wadami serca


06-09-2010


Udowodnili to uczestnicy obozu „Nadziei dla Serc”, zorganizowanego przez Fundację Marka Kamińskiego i firmę Adamed. Było to 10 dni obfitujących w wyzwania survivalowe oraz pokonywanie własnych barier i budowanie motywacji do działania.

Wielu Polaków z wrodzonymi i nabytymi chorobami serca nie wie, jakie aktywności może wykonywać bez obaw, a jakie grożą ich życiu. To ogranicza ich aktywność, nie pozwala żyć pełnią życia. Fundacja Marka Kamińskiego w ramach programu „Nadzieja dla Serc” pokazuje, że tak być nie musi.
Młodzież z wadami serca, która wzięła udział w sierpniowym obozie „Nadzieja dla Serc” udowodniła, że nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko zależy od podejścia. Nigdy nie należy się zniechęcać i załamywać. Tak napisał w ankiecie podsumowującej obóz jeden z jej uczestników. I dodał - Obóz bardzo podniósł moją samoocenę, gdyż zauważyłem, że życie z wadą serca może być również pełne przygód i adrenaliny.
Dokładnie taki cel stawiali sobie organizatorzy wypoczynku. Poprzez kontakt z naturą i przygodę z survivalem chcieli, aby młodzi ludzie przezwyciężyli swoje słabości, pokonali własne bariery oraz kształtowali umiejętności pracy w zespole i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Młodzież nie miała taryfy ulgowej, choć zajęcia były konsultowane ze specjalistami – kardiochirurgiem dr n. med. Ireneuszem Haponiukiem i kardiologiem dr n. med. Maciejem Chojnickim oraz mgr fizjoterapii Katarzyną Haponiuk. W ciągu pierwszych dni uczyli się podstawowych technik bushcraftu i survivalu. Dowiedzieli się, jak skompletować ekwipunek, zaplanować trasę czy zabezpieczyć odzież przed wilgocią. Nauczyli się, jak rozpalać ognisko w lesie, nawet w czasie deszczu, zbudować szałas i przygotować prowizoryczne schronienie w lesie, przygotować sobie posiłek oraz jak prognozować pogodę … bez telewizji. Poza tym ratownik medyczny przeprowadził kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo ważną częścią zajęć był również indywidualny trening interpersonalny.
Po 6 dniach przygotowań nastąpił moment, na który wszyscy czekali. 15-osobowo grupa z opiekunami wyruszyła na dwudniową wędrówkę po lesie, gdzie przetestowali to, czego nauczyli się w ciągu poprzednich dni. Wszyscy wrócili zadowoleni a wrażenia z pewnością pozostaną w pamięci na długo. Podobnie jak spotkanie z Markiem Kamińskim, który zachęcał do działania i przełamywania barier: Największe bariery są zawsze w nas samych. Jeżeli tylko chcemy, możemy przenosić góry, choć trzeba je dostosować do naszych możliwości.
O tym, że obóz miał duże znaczenie dla jego uczestników jest przekonany również Piotr Kozikowski, wolontariusz: To nie był obóz survivalowy, bo survival to tylko zajęcia. To był przede wszystkim obóz zmian - część z członków otwarcie przyznawała, iż zmienił ich dotychczasowe życie, zmotywował do spełniania marzeń, a druga część nie mówiła tego głośno.
Pozostał tylko niedosyt – że obóz trwał tak krótko, a wakacje się już skończyły.
###
Nadzieja dla Serc – obok Klubu Odkrywcy Dobra, jeden z najważniejszych projektów Fundacji Marka Kamińskiego. Jest to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny, stworzony z misją pomocy młodym osobom z problemami kardiologicznymi w prowadzeniu aktywnego życia. Głównym założeniem programu jest wsparcie psychologiczne dzieci, młodzieży oraz ich rodzin w radzeniu sobie na co dzień z chorobą. W latach 2008-2010 odbyło się 15 weekendowych warsztatów, które łączyły wsparcie medyczno-psychologiczne z zajęciami ogólnorozwojowymi i w których wzięło udział 356 osób, w tym 101 dzieci z problemami kardiologicznymi. www.nadziejadlaserc.pl

Fundacja Marka Kamińskiego organizuje pomoc dla dzieci z domów dziecka, rodzin zagrożonych oraz dzieci niepełnosprawnych i cierpiących na poważne, często nieuleczalne choroby. Jest inicjatorem i koordynatorem programów edukacyjno-społecznych i zajmuje się promocją działań proekologicznych. W ramach długofalowego projektu „Szlak Wisły” działa na rzecz przywrócenia Wisły Polsce. Do najważniejszych projektów realizowanych przez Fundację należą „Nadzieja dla serc” i „Klub Odkrywcy Dobra”. Do Klubu przystąpić może każdy i dzięki niewielkiej składce (10 zł miesięcznie) współfinansować turnusy rehabilitacyjne podopiecznym Fundacji. Fundacja Marka Kamińskiego jest organizacją pożytku publicznego, na rzecz której można przekazać 1% podatku dochodowego (KRS 0000133671). Więcej informacji na stronie www.kaminski.pl oraz www.wyprawy.kaminski.pl

Adamed - Firma jest liderem rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych, m.in. w kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii oraz w leczeniu infekcji dróg moczowych. Wśród polskich firm farmaceutycznych Adamed jest pionierem inwestycji w badania nad poszukiwaniem nowych leków, m.in. na główne choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy nowotwory. W ciągu trzech ostatnich lat na program badań i rozwoju Adamed przeznaczył ponad 70 mln złotych. Efektem starań działu badawczo-rozwojowego są 22 zgłoszenia patentowe na substancje aktywne i własne formuły leków. www.adamed.com.pl

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Strojna-Szwaj, specjalista ds. PR
Tel: 48 607 900 033
e-mail: kstrojna@kaminski.pl


informacja prasowa

Komentujesz: Nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet dla ludzi z wadami serca

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie