Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Plakat musi śpiewać!08-05-2011


W niedzielę 8 maja otwarta zostanie w Poznaniu wystawa „Plakat musi śpiewać”, największa wystawa plakatów w Polsce.


Przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu ekspozycja zaprezentuje sztukę plakatu XX wieku. Nie będzie mieć ona jednak charakteru wystawy historycznej, a plakat nie będzie jedynie ilustracją do tego, co zdarzyło się w ubiegłym stuleciu. Ekspozycja będzie okazją do pokazania najciekawszych obiektów ze zbiorów plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu, nigdy dotąd w takiej skali nie prezentowanych (na wystawie pokazane zostanie prawie 400 prac).


Koncepcja wystawy i jej katalogu oparta jest na pomyśle ekspozycji z 1994 roku w Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu zatytułowanej Plakatkunst von Toulouse-Lautrec bis Benetton, autorstwa kuratora tamtejszych zbiorów plakatu Jürgena Döringa. Przegląd zbiorów sztuki plakatowej Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu zaowocował przekonaniem o możliwości podjęcia próby podobnej prezentacji, dopasowanej jednak do polskiej specyfiki i posiadanych obiektów.


W kolekcji międzynarodowego plakatu poznańskiego Muzeum znajdują się prace artystów od Alfonsa Muchy po współczesnych twórców takich jak Gunter Rambow czy Alain Le Quernec, w tym także znakomitych artystów polskich, spośród których wymienić można chociażby Jana Młodożeńca, Jana Lenicę, czy Henryka Tomaszewskiego. Poznańska kolekcja zawiera także kilka plakatów takich znakomitości jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg, Juan Miró, Salvador Dali oraz Keith Haring (które również prezentowane będą na wystawie).


Termin: 8 maja – 24 lipca 2011 roku

Miejsce: Galeria Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Narodowe w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 9, Poznań


Szczegółowe informacje na stronie www.mnp.art.pl


Komentujesz: Największa wystawa plakatów w Polsce!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: poznań, wystawa, muzeum narodowe, wystawa plakatów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie