Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Największą sympatią darzymy Czechów i Słowaków02-02-2011


Według sondażu CBOS, Czesi i Słowacy darzeni są w Polsce największą sympatią. Niechęć przejawiamy zaś w stosunku do Rumunów, Arabów oraz Romów. Wobec Żydów pada zaś tyle samo deklaracji sympatii co niechęci - po 31 proc.


CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z badaniem sprzed roku tylko nieznacznie zmieniło się nastawienie badanych do Rosjan. W świetle katastrofy smoleńskiej ośrodek uznaje taki wynik za "zastanawiający". W 2011 roku sympatię do Rosjan deklarowało 32 proc. ankietowanych, a rok wcześniej - 34 proc. Natomiast niechęć wobec naszych wschodnich sąsiadów w tym roku odczuwało 34 proc. respondentów, zaś w ubiegłym - 31 proc.


W porównaniu z poprzednim badaniem stosunek do większości narodów zmienił się w granicach błędu statystycznego. Wyjątkiem są uczucia w stosunku do Anglików, Francuzów, Irlandczyków i Litwinów - sympatię wobec tych nacji w tym roku deklarowało po 6 punktów procentowych mniej badanych niż w roku minionym.


Czechów lubi 51 proc. badanych przez CBOS, a nie lubi - 12 proc. Słowaków darzy sympatią 49 proc. respondentów, nie lubi ich - 11 proc.


Na dalszych miejscach w rankingu lubianych narodów plasują się: Hiszpanie i Włosi - po 47 proc. deklaracji sympatii oraz odpowiednio 9 i 13 proc. niechęci; Węgrzy - lubi ich 46 proc., przeciwnego zdania jest 12 proc.; Francuzi i Holendrzy - darzy ich sympatią po 45 proc. badanych, a niechęcią - odpowiednio - 14 i 11 proc.


Nieco mniej ankietowani przez CBOS lubią Anglików - 44 proc. sympatii i 16 proc. niechęci; Amerykanów - 43 proc. badanych ich lubi, a 19 proc. - przeciwnie; Greków - 43 proc. sympatii oraz 14 proc. niechęci. W stosunku do Niemców sympatię odczuwa 38 proc. respondentów, ale niechęć już 27 proc. badanych.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Największą sympatią darzymy Czechów i Słowaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: czechy, słowacja, niemcy, cbos sondaż


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie