Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Najlepsze piwo roku wybrane w Żywcu


20-06-2012


Jak co roku w trzeci weekend czerwca Żywiec zamienił się w europejską stolicę piwa, w której spotkało się prawie 4000 piwowarów, kolekcjonerów oraz koneserów złotego trunku.


Niesłabnącą popularnością cieszyła się Aleja Piw Świata – jedyne miejsce w Polsce, w którym można było spróbować aż 400 piw różnych gatunków. Jednak najbardziej emocjonującym momentem festiwalu był wybór najlepszego piwa roku. Grand Championem Birofilia 2012 został Rauchbock uwarzony przez Andrzeja Milera, piwowara domowego ze Szczecina. Jego dystrybucja w całej Polsce rozpocznie się 6 grudnia 2012 r.


Wyjątkową atrakcję tegorocznego Festiwalu Birofilia stanowił unikalny na skalę europejską Konkurs Piw Domowych pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. W tym roku aż 131 piwowarów domowych przesłało do oceny Jurorów 371 piw uwarzonych w 10 stylach piwnych (w 2011 r. zgłoszono 200 piw; 2010 r. – 177 piw; w 2009 r. – 134). Jury złożone z międzynarodowych mistrzów piwowarstwa tytuł najlepszego piwa roku - Grand Championa Birofilia 2012 przyznało piwu Rauchbock autorstwa Andrzeja Milera.


Już niedługo nagrodzone piwo zostanie uwarzone według autorskiej receptury ponownie – tym razem nie w piwnicy jak poprzednio a w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie i w objętości kilka tysięcy razy większej. Zwycięzca Grand Championa nie krył zaskoczenia ze swojego sukcesu.


– Wiedziałem, że moje piwo jest smaczne, ale nie spodziewałem się aż takiego sukcesu. Wraz z ojcem od jakiegoś czasu warzymy piwo. Stało się to naszą wspólną pasją i ta nagroda to dla mnie wspaniała motywacja na przyszłość – powiedział Andrzej Miler po odebraniu wyróżnienia.


Najlepsze piwo roku - Grand Champion Birofilia już tradycyjnie do sprzedaży trafi 6 grudnia – w Mikołajki. Jury złożone z dr. Andrzeja Sadownika - ojca polskiego piwowarstwa domowego, Conrada Seidla – „Papieża Piwa”, Martina Zubera – głównego piwowara browaru Paulaner, Stana Hieronymusa - amerykańskiego publicysty, piwowara i piwnego sędziego od 20 lat, Bruno Reindersa - szefa produkcji w belgijskim browarze fermentacji spontanicznej oraz kilkunastu innych jurorów z całej Europy, bardzo wysoko oceniło piwo Andrzeja Milera. Np. Martin Zuber podkreślał, że szukał piwa, którego każda kolejna szklanka będzie sprawiała coraz większą przyjemność. Właśnie takie odczucie znalazł degustując piwo tegorocznego zwycięzcy.


Poza emocjami związanymi z wyborem najlepszego piwa 2012 r. na uczestników Festiwalu Birofilia czekała moc atrakcji. Obok zwiedzania Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Muzeum Browaru mogli wybierać spośród 400 piw w Alei Piw Świata oraz kilkudziesięciu piw uwarzonych przez piwowarów domowych i restauracyjnych. Większość uczestników chciała poznać co najmniej kilka piw, dlatego do degustacji wykorzystywali kufelki o poj. 100 ml. Uczestnicy wymieniali się również etykietami, kapsami, podkładkami, kuflami i innymi piwnymi atrybutami. Mieli także szansę wziąć udział w warsztatach warzenia, degustacji i serwowania piwa i porozmawiać osobiście z największymi autorytetami w piwnym świecie.


Więcej informacji, zdjęcia i wyniki konkursów na stronie www.festiwal-birofilia.pl


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Najlepsze piwo roku wybrane w Żywcu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: piwo, żywiec, browar żywiec, birofilia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie