Najbardziej kulturalne miasto
31-10-2010
Historia Europejskich Stolic Kultury sięga roku 1985. Pierwszym stolicą kultury zostały Ateny. Od 2005 r. wybierane są dwie stolice, jedna spośród państw tzw. starej Unii i jedna z nowej. Miasta kandydackie muszą spełnić szereg warunków, przewidzianych w aktach prawa unijnego. Miasto musi m.in. przedstawić swój dorobek kulturalny. O jego atrakcyjności stanowi liczba i jakość organizowanych paneli dyskusyjnych związanych z tematyką kulturalną, festiwali, koncertów czy pokazów filmowych. Ważne jest także promowanie własnej kultury poprzez instytucję Ambasadora Kultury. Ważna jest też współpraca międzynarodowa.
Jak się okazuje, każde z polskich miast ma inne problemy, związane propagowaniem kultury.
- Głównym problemem Poznania jest brak miejsc w których można by było organizować imprezy kulturalne- uważają goście Rozdroży Kultury.
- W Lublinie jest dużo osób zaangażowanych w kulturę. Brakuje jednak czegoś, co pozwoliłoby zerwać stolicy województwa lubelskiego ze stereotypem zaściankowości- uważają goście spotkania w Teatrze Kamienica.
- W Szczecinie pomysł ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wypłyną od samych mieszkańców miasta- podkreślają goście z "Res Publici Nowej" .
- Łódź jest bardzo biednym miastem, ale prawdziwy problem tego miasta polega na braku ludzi, którzy chcieliby zaangażować się w życie kulturalne miasta- dodają goście spotkania w Teatrze Kamienica.
- W różnorodności Warszawy, może istenieć największy potencjał- dodają goście Rozdroży Kultury.
- Bardzo ważnym zjawiskiem, które możemy ostatnio zaobserwować jest decentralizacja - uważa Emilian Kamiński.
W 2016 tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będzie nosić jedno polskie miasto. Kolejna szansa na zdobycie tego tytuł dopiero w 2028 roku.
źródło: www.polskieradio.pl
Wpisz komentarz
Zamknij to okno