Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Najbardziej kulturalne miasto


31-10-2010


Warszawa, Szczecin, Gdańsk, Poznań, Łódź, Toruń i Lublin to siedem polskich miast, które ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jednak tylko jedno z nich, wspólnie z miastem hiszpańskim, będzie nosić ten tytuł.


Historia Europejskich Stolic Kultury sięga roku 1985. Pierwszym stolicą kultury zostały Ateny. Od 2005 r. wybierane są dwie stolice, jedna spośród państw tzw. starej Unii i jedna z nowej. Miasta kandydackie muszą spełnić szereg warunków, przewidzianych w aktach prawa unijnego. Miasto musi m.in. przedstawić swój dorobek kulturalny. O jego atrakcyjności stanowi liczba i jakość organizowanych paneli dyskusyjnych związanych z tematyką kulturalną, festiwali, koncertów czy pokazów filmowych. Ważne jest także promowanie własnej kultury poprzez instytucję Ambasadora Kultury. Ważna jest też współpraca międzynarodowa.

Jak się okazuje, każde z polskich miast ma inne problemy, związane propagowaniem kultury.

- Głównym problemem Poznania jest brak miejsc w których można by było organizować imprezy kulturalne- uważają goście Rozdroży Kultury.

- W Lublinie jest dużo osób zaangażowanych w kulturę. Brakuje jednak czegoś, co pozwoliłoby zerwać stolicy województwa lubelskiego ze stereotypem zaściankowości- uważają goście spotkania w Teatrze Kamienica.

- W Szczecinie pomysł ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wypłyną od samych mieszkańców miasta- podkreślają goście z "Res Publici Nowej" .

- Łódź jest bardzo biednym miastem, ale prawdziwy problem tego miasta polega na braku ludzi, którzy chcieliby zaangażować się w życie kulturalne miasta- dodają goście spotkania w Teatrze Kamienica.

- W różnorodności Warszawy, może istenieć największy potencjał- dodają goście Rozdroży Kultury.

- Bardzo ważnym zjawiskiem, które możemy ostatnio zaobserwować jest decentralizacja - uważa Emilian Kamiński.

W 2016 tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będzie nosić jedno polskie miasto. Kolejna szansa na zdobycie tego tytuł dopiero w 2028 roku.


źródło: www.polskieradio.pl

Komentujesz: Najbardziej kulturalne miasto

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie