Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Nadchodzi maskotka EURO 2012. Bliźniacy-piłkarze?


16-11-2010


Dziś dowiemy się jak będzie wyglądała maskotka (albo maskotki) mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dla Polski i Ukrainy przygotowuje ją Warner Bros. - twórcy postaci m.in. Królika Bugsa. Rąbka tajemnicy uchylił wcześniej minister sportu. A może blefował? My przypominamy poprzednie symbole.

Maskotka zostanie zaprezentowana o godz. 11 w Teatrze Polskim w Warszawie.

O tym, jak będą nazywać się maskotki, zdecydują kibice z całego świata - będą mogli głosować na ich imiona spośród trzech propozycji wytypowanych wcześniej przez UEFA oraz Lokalne Komitety Organizacyjne. Głosowanie rozpocznie się 16 listopada, a zakończy 3 grudnia. Imiona maskotek poznamy 4 grudnia. Głosować można będzie na trzy różne sposoby:
1. na stronie UEFA.com
2. we wszystkich restauracjach McDonald’s w krajach, które są gospodarzem turnieju
3. podczas imprez związanych z maskotkami w ośmiu miastach gospodarzach


Minister sportu, Adam Giersz, powiedział 23 września, że maskotki "To będą piłkarze bliźniacy, Polak i Ukrainiec".

- Zapytano mnie, czy będą to motywy roślinne, a ja odpowiedziałem, że nie, że będą to dwaj piłkarze. I tyle. Zresztą wszelkie kompetencje odnośnie maskotek, tego jak będą wyglądać, gdzie i kiedy zostaną zaprezentowane, leżą w gestii UEFA, a nie organizatorów turnieju - tłumaczył szef resortu.

Od nosa po bliźniaków

Mistrzostwa Europy swoje maskotki mają od 1980 roku. We Włoszech był to Pinokio, którego nikomu nie trzeba przedstawiać.

Cztery lata później we Francji pojawił się zwierzak. To kogut Peno ubrany w strój kadry. W 1988 roku maskotką w RFN był królik Berni.

Podobnie było w Szwecji - gdy "Duński Dynamit" sięgał po sensacyjne złoto, z boku przyglądał się Rabbit - króliczek w żółto-niebieskich barwach.

Mistrzostwa Europy w Anglii cztery lata później to Goaliath - lew. W 2000 roku Belgia i Holandia, tak jak Polska i Ukraina, organizowały turniej wspólnie. Połączyli diabła i lwa i wyszedł Benelucky.

W 2004 roku w Portugalii wrócili ludzie. Maskotką został chłopiec - Kinas. Cztery lata temu w Austrii i Szwajcarii maskotkami byli Trix i Flix. Żartownisie zarzucali, że bliźniacy, to para gejów.

Czyim tropem pójdzie EURO 2012? I czy wyborowi będą towarzyszyć kontrowersje jak przy prezentacji logo?źródło: www.tvn24.pl

Komentujesz: Nadchodzi maskotka EURO 2012. Bliźniacy-piłkarze?

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie