Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Muzeum w góralskiej chałupie

02-07-2009

 

Stałą wystawę poświęconą stylowi zakopiańskiemu oraz kolekcje etnograficzne można oglądać w nowej filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

 

- Wystawa "Styl zakopiański - inspiracje" pokazuje korzenie stylu zakopiańskiego, którymi były budownictwo, sztuka i rzemiosło ludowe, a także powstające końcem XIX w. kolekcje etnograficzne, a zwłaszcza zbiór Marii i Bronisława Dembowskich - mówi kustosz działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego, Anna Kozak.

 

Piec Witkiewicza

 

Filia muzeum mieści się w góralskiej chałupie należącej niegdyś do rodziny Gąsieniców Sobczaków, której najstarsza część została wybudowana w 1830 roku, a rozbudowana została z końcem XIX wieku.

 

W jednej z izb mieści się kolekcja etnograficzna miłośników kultury ludowej i kolekcjonerów Marii i Bronisława Dembowskich. Dembowscy przybyli do Zakopanego ze względu na stan zdrowia w 1885 roku. Tutaj zachwycili się rzemiosłem ludowym i zapoczątkowali kolekcję.

 

Cała kolekcja licząca przeszło 400 eksponatów m.in. obrazów na szkle, ceramiki i sprzętu pasterskiego, tworzona była w latach 1886-1893. Zbiory zostały w 1922 roku przekazane Muzeum Tatrzańskiemu. Stanisław Witkiewicz projektując przedmioty sztuki użytkowej w stylu zakopiańskim inspirował się właśnie kolekcją Dembowskich.

 

Jednymi z najcenniejszych przedmiotów jest sąsiek - drewniana, zdobiona skrzynia z początku XIX wieku do przechowywania płótna lnianego i odzieży oraz misternie zdobiona listwa, za którą wkładano obrazy malowane na szkle z 1793 roku.

 

Na wystawie prezentowana jest rekonstrukcja rzadko występującego na Podhalu malowanego pieca zwanego kahlem. Malatura pieca została odtworzona według projektu Stanisława Witkiewicza.

 

Historia stylu zakopiańskiego

Nowa filia oraz działające już od 1993 roku Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi "Koliba" w Zakopanem są ze sobą powiązane, ponieważ zwiedzający będzie mógł prześledzić jak rodziła się koncepcja Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego, od źródeł jego inspiracji po realizacje w architekturze i sztuce użytkowej.

 

Otwarcie nowej fili Muzeum Tatrzańskiego było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Województwa Małopolskiego, dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także ofiarności Polonii amerykańskiej. 

 

źródło: PAP/turystyka.interia.plKomentujesz: Muzeum w góralskiej chałupie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie