Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Pomnikiem Historii11-10-2011


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za Pomnik Historii młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju. Tym samym siedziba Muzeum Papiernictwa formalnie znalazła się w ścisłym gronie 50 najcenniejszych zabytków w Polsce.


Pomnik Historii to najwyższa forma ochrony zabytków w Polsce. Mianem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem. Wydarzenie to poprzedza długotrwała procedura, w którą zaangażowani są m.in. Wojewódzki Konserwator Zabytków, Generalny Konserwator Zabytków, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Rada Ochrony Zabytków oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Na stronie muzeum czytamy: Decyzja Pana Prezydenta wieńczy kilkuletnie nasze starania o podniesienie rangi historycznego młyna papierniczego, który jest jednym z nielicznych obiektów poprzemysłowych z XVII wieku w skali świata zachowanych w tak dobrym stanie. Papiernia jest wymieniana wśród najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów w regionie, co czyni ją ważną atrakcją turystyczną(…) Ponadto historyczny obiekt tętni życiem kulturalnym, a przedsięwzięcia edukacyjne i turystyczne muzeum są doceniane każdego roku przez dziesiątki tysięcy zwiedzających. Instytucja dzięki zgromadzonym zbiorom muzealnym i bibliotecznym oraz prowadzonej działalności badawczej stała się ważnym ośrodkiem upowszechniania wiedzy o historii papiernictwa.


Przepiękny i zadbany młyn papierniczy oraz aktywna działalność edukacyjna i kulturalna zespołu pracowników Muzeum Papiernictwa stały się powodem nadania papierni statusu Pomnika Historii. Dusznicki zabytek jest jedynym na Ziemi Kłodzkiej oraz siódmym na Dolnym Śląsku obiektem, który zyskał tak wysoką rangę.


Źródło: www.muzpap.pl


Komentujesz: Muzeum w Dusznikach Pomnikiem Historii

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: duszniki zdrój, muzeum papiernictwa, pomnik historii


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie