Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


 01-09-2009


W czasie porannych uroczystości na Westerplatte związanych z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, premier Donald Tusk podpisał akt erekcyjny Muzeum II Wojny Światowej. Placówka ma powstać w Gdańsku. Jej otwarcie planowane jest na 1 września 2014 rok.


Pomysł utworzenia placówki muzealnej, która ma przedstawiać tragiczne losy Polski w okresie 1939-1945 na szerokim tle europejskim zaprezentował w grudniu 2007 r. premier Donald Tusk. 1 września 2008 r. szef rządu powołał na swojego doradcę oraz pełnomocnika do spraw Muzeum II Wojny Światowej prof. Pawła Machcewicza i powierzył mu przygotowanie koncepcji muzeum.


W skład kolegium programowego Muzeum wchodzą m.in. Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Borejsza i prof. Tomasz Szarota. Przewodniczącym kolegium jego członkowie wybrali historyka i autora wielu prac na temat II wojny Normana Daviesa.


Według dyrektora placówki Pawła Machcewicza jej podstawową misję będzie "pokazanie Polsce, ale też Europie i światu pełnego obraz II wojny światowej, zarówno doświadczeń polskich, jak i doświadczeń innych narodów". "Chcemy, aby ekspozycja w muzeum wprowadzała do europejskiej pamięci wojny" - mówił Machcewicz na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Gdańsku.


Zgodnie z roboczymi założeniami przestrzeń ekspozycyjna muzeum ma wynieść około czterech tysięcy merów kwadratowych. Placówka ma dodatkowo pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury oraz nauki. Ma też prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.


Muzeum będzie miało swoją siedzibę niedaleko historycznej Poczty Polskiej, w rejonie ul. Wałowej (na terenie obecnej zajezdni autobusowej). W minionym tygodniu radni Gdańska wyrazili zgodę na przekazanie 1,7 hektara ziemi w tym rejonie pod budowę placówki. W pierwszych dniach listopada br. ma zostać rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs na projekt wizualizacji scenografii wystawy głównej Muzeum. Sama budowa placówki mogłaby ruszyć na przełomie 2011/2012 roku.

 

źródło: PAP/turystyka.wp.plKomentujesz: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie