Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Multimedialna historia Torunia w 3D


18-04-2012


19. kwietnia odbędzie się uroczysta gala 15-lecia wpisu starówki Torunia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz zakończenie projektu „Toruń – Hanza nad Wisłą”. Podczas zamkniętej uroczystości w Domu Eskenów nastąpi premierowy pokaz multimedialnej ekspozycji 3D przygotowanej przez studio Nolabel.


W ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu Nolabel przygotowało nową aranżację wnętrza sali Domu Eskenów, trójwymiarową multimedialną makietę Torunia oraz interaktywną prezentację ikonografii. Największą atrakcją ekspozycji jest jednak stereoskopowy film „Księga Toruń 3D”, opowiadający historię miasta. Jest on pierwszą tego typu realizacją w Toruniu. Do tej pory muzeum dysponowało jedynie fizyczną makietą miasta.


12-minutowy film „Księga Toruń 3D” przedstawia historię miasta w pigułce, prezentując najważniejsze wydarzenia z jego dziejów. Ukazuje pełną zabudowę Torunia w dwóch okresach. Pierwsza część filmu prezentuje Toruń z 1450 – z jego gotycką architekturą i reprezentacyjnym krzyżackim zamkiem. Druga część ukazuje zabudowę z roku 1634 – z pierwszymi fortyfikacjami bastionowymi. Nie bez powodu film nawiązuje do tych dwu punktów w miejskiej historii – zarówno liczne budowle gotyckie, jak i pozostałości dawnych fortyfikacji stanowią do dziś charakterystyczny element krajobrazu Torunia – a także jego wiślanej panoramy, uznanej za jeden z 7 Cudów Polski.


Formuła księgi, w jaką wpisany jest film, łączy epoki z dziejów miasta. To dzięki księgarstwu zachowały się bowiem cenne informacje o tamtych czasach. Kontynuacją tej formuły, jej powtórzeniem, jest multimedialna prezentacja ukazująca przegląd ikonografii dawnego Torunia. Karty księgi, w którą wpisane są stare ryciny, przewracać można dzięki dwóm ekranom dotykowym umieszczonym w sali ekspozycji.
Autorem ekspozycji w Domu Eskenów jest firma Nolabel, działająca w branży multimediów od 2005 roku. W strukturze Nolabel funkcjonuje studio postprodukcji i animacji 3D, agencja interaktywna oraz dział dedykowany multimedialnym ekspozycjom muzealnym. To nie pierwsza muzealna realizacja Nolabel – firma odpowiedzialna była m.in. za przygotowanie wystawy w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie czy we wrocławskiej Hali Stulecia.


Źródło: dziennik turystyczny


Komentujesz: Multimedialna historia Torunia w 3D

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: toruń, unesco, 7 cudów polski


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie