Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Dolina i Bagna Biebrzy wśród dwudziestu pięciu modelowych europejskich regionów turystyki wodnej


5-10-2010


Podczas uroczystej ceremonii, która miała miejsce w Brukseli 27 września 2010 r., dwudziestu pięciu regionom turystycznym z całej Europy przyznano tytuł „modelowego europejskiego regionu turystyki wodnej 2010.”

Nagrodę EDEN (ang. European Destination of Excellence, europejski modelowy region turystyczny) otrzymały malowniczo położone rejony i miejscowości w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Islandii, Litwie, Łotwie, Malcie, w Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Polsce, Czechach, Rumunii, Słowenii, w Turcji, na Węgrzech i we Włoszech. Celem konkursu było nagrodzenie innowacyjności i poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju w podejściu do zarządzania ofertą turystyczną.

Nagroda EDEN służy promowaniu nowopowstających i mniej znanych regionów turystycznych w UE. Ponadto, inicjatywa upowszechnia wiedzę na temat stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w turystyce, a poprzez promowanie mniej znanych regionów, przyczynia się do zmniejszenia ruchu turystycznego tam, gdzie jest on zbyt intensywny.

Antonio Tajani, europejski komisarz ds. przemysłu i  przedsiębiorczości, powiedział: „Wszystkie nagrodzone regiony to atrakcyjne turystycznie miejsca, w których poprzez ekologiczne działania chroni się przyrodę, aby zachować ekosystemy dla przyszłych pokoleń. Nagrodzone tereny, z których większość znajduje się nad morzem, jeziorem lub rzeką, stosują innowacyjne podejście do turystyki wodnej, znacznie wzbogacając ofertę turystyczną regionu.”

Dolina i Bagna Biebrzy – nagrodzony projekt z Polski – to jedna z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Europie. Chroniona przez Biebrzański Park Narodowy, Konwencję Ramsarską oraz wpisana w obszar Natura 2000 rzeka, zachowała swój pierwotny charakter i unikalne walory przyrodnicze. Obecnie jest to obszar specjalnej ochrony ptaków i ich siedlisk. Ogromna różnorodność przyrody, obecność wielu rzadkich i reliktowych gatunków szaty roślinnej oraz świata zwierząt sprawia, że Biebrza stała się miejscem kultowym wśród przyrodników, biologów, ornitologów oraz turystów z całego świata.

Od 2007 r. EDEN promuje modele zrównoważonej turystyki w Unii Europejskiej i państwach kandydujących. Projekt opiera się na corocznych konkursach krajowych, w których wyłaniane są „modelowe regiony turystyczne” w każdym z uczestniczących państw. Poszukiwanie modelowych rozwiązań w europejskiej turystyce ma co roku inny temat przewodni, wybrany przez Komisję wraz z odpowiednimi krajowymi organami odpowiedzialnymi za turystykę. Dotychczas tematami przewodnimi były: turystyka wiejska (2007), lokalne dziedzictwo niematerialne (2008), obszary chronione (2009), a w bieżącym roku – turystyka wodna.Więcej informacji na temat projektu EDEN i laureatów nagrody w ubiegłych latach można znaleźć na stronie internetowej ec.europa.eu/edenKomentujesz: Modelowa Dolina Biebrzy!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: turystyka regionalna, dolina biebrzy, tytuł


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie