Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Mobilny przewodnik po Tatrach


07-11-2012


Tatrzański Park Narodowy można od poniedziałku zwiedzać z mobilnym przewodnikiem, wykorzystującym nowoczesną technologię NFC (ang. Near Field Communication).


Aplikacja TatryInfo jest przeznaczona na telefony komórkowe z systemem Android. Aplikację będzie można pobierać m.in. ze strony internetowej TPN. Jak powiedział Piotr Mechliński z Polskiej Telefonii Cyfrowej, TPN jest pierwszym na świecie parkiem narodowym, który wykorzystuje technologię NFC dla celów turystycznych.


- Aplikacja TatryInfo składa się z trzech elementów. Są to informacje encyklopedyczne do poczytania, informacje aktywnie pobierane oraz tzw. część aktywnie wymuszająca uczestnictwo użytkownika - wyjaśnia prezes ALS Media, Marcin Cassino.


Pierwsza część (informacyjna) zawiera informacje bezpośrednio związane z TPN i górami, zasadami zwiedzania, opłatami, informacje pogłębiające wiedzę z zakresu fauny i flory, porady, jaki szlak wybrać i jak go eksplorować oraz informacje o schroniskach. Sporo informacji dotyczy bezpieczeństwa w górach oraz zagrożeń, jakie można tam spotkać. Ponadto w aplikacji można znaleźć informacje o odpowiednim zachowaniu podczas nieszczęśliwych wypadków oraz jak wezwać pomoc.


Druga część (aplikacje aktywne), które aktualizowane są na bieżąco - to informacje pogodowe, komunikaty turystyczne i dotyczące zagrożenia lawinowego. Informacje o pogodzie są przekazywane bezpośrednio z górskich stacji meteo zlokalizowanych m.in. nad Morskim Okiem i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Plansza pogodowa pokazuje m.in., o której zajdzie słońce danego dnia, dzięki czemu można racjonalnie zaplanować trasę wycieczki, by wrócić przed zmrokiem.


Część trzecia, aby została uruchomiona, wymaga aktywnego udziału użytkownika. Jak wyjaśnił Cassino, turysta musi znaleźć się na górskim szlaku i odnaleźć tabliczki, na których zamontowane są kody NFC oraz kody QR (ang. Quick Response). Po zbliżeniu telefonu komórkowego do oznaczonej tabliczki na szlaku turysta uzyska informacje o danym miejscu, w którym się znajduje, szlakach odchodzących z tego miejsca, ich stopniu trudności i zabezpieczeniach.

Tablice, z których można pobrać aplikację, znajdują się przy siedemnastu wejściach na teren TPN. Na szlakach znajduje się ponad 150 tabliczek.


Według dyrektora TPN Pawła Skawińskiego, nowoczesna technologia, która wkracza w Tatry, przyczyni się do lepszego poznawania miejscowej przyrody. Do tej pory na szlakach turystycznych nie były umieszczane tablice z opisami przyrody, aby nie ingerować w naturalny krajobraz. Wyjątek stanowi droga prowadząca do Morskiego Oka oraz ścieżka edukacyjna w Dolinie Białego.

Jak wyjaśnił Skawiński, aplikacja będzie także pomocna w przypadku kłopotów z lokalizacją, np. w mgle lub podczas śnieżycy. Po odnalezieniu słupa z tabliczką i kodem będzie można precyzyjnie określić swoje położenie i w razie konieczności wezwać pomoc.


Źródło: PAP/turystyka.interia.pl


Komentujesz: Mobilny przewodnik po Tatrach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: tatry, przewodnik, przewodnik turystyczny, aplikacja mobilna


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie