Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)


Młode foki w naszym Bałtyku15-06-2010

Siedem młodych fok szarych wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.


Foki szare zostały wypuszczone do Bałtyku na plaży w Czołpinie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wszystkie ssaki urodziły się w tym roku: trzy - w fokarium na terenie Stacji Morskiej, cztery - na wolności.

Foki urodzone w Stacji, nazywają się: Jantar, Jadrinka i Jolka. Imiona otrzymały zgodnie z panującą od dziesięciu lat tradycją nakazującą nazywanie fok urodzonych w danym roku imionami zaczynającymi się na kolejne litery alfabetu (maluchy urodzone w Stacji w ubiegłym roku, nazwano Icek i Isek).

Cztery pozostałe foki, które wypuszczono we wtorek do morza, to maluchy znalezione w marcu i kwietniu na bałtyckich plażach. Wszystkie trafiły pod opiekę Stacji Morskiej w Helu, bo wymagały pomocy specjalistów: były bądź to wygłodzone, bądź poranione. "Znajdom" nadano imiona (Orzechówka, Darka, Sobiś i Mika) pochodzące od nazw miejscowości (Orzechowo, Darłówko, Sobieszewo, Mikoszewo), w pobliżu których na nie natrafiono.

Urodzone na wolności foki we wtorek, niemal natychmiast po znalezieniu się na plaży, poczołgały się w stronę morza. Natomiast maluchy z fokarium trzeba było długo zachęcać do wejścia do Bałtyku.

Wszystkie siedem uwolnionych fok zostało wyposażonych w - przyklejane do karku zwierzęcia - nadajniki satelitarne, dzięki którym pracownicy stacji będą mogli śledzić trasy ich wędrówek. Informacje o aktualnym miejscu pobytu fok znajdą się też na dostępnej dla wszystkich zainteresowanych stronie internetowej stacji - www.fokarium.com.

źródło: PAP/www.turystyka.wp.pl

Komentujesz: Młode foki w naszym Bałtyku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie