Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Dosłowny Mistrz Świata17-10-2011


Nigel Richards zwyciężył w jedenastej edycji Mistrzostw Świata w Scrabble rozgrywanych w Warszawie w dniach 12-16 października. Jego przeciwnikiem był Andrew Fisher z Australii. Nowozelandczyk jako pierwszy zawodnik w historii zdobył tytuł po raz drugi w karierze.


Aby otrzymać czek na 20 000 $ i tytuł najlepszego na świecie, scrabblista musiał łącznie rozegrać 39 partii. Eliminacje zakończył bilansem 25:9. W bardzo zaciętym finale prowadzonym do trzech zwycięstw konieczne było rozegranie pięciu pojedynków. Decydującą partię Nigel wygrał 476 do 333.


W środę 12 października 106 zawodników z 40 krajów zasiadło do pierwszej rundy. Do ścisłego finału mogło się dostać tylko dwóch najlepszych. Codziennie następowały zmiany na czołowych pozycjach, a mistrzostwa obfitowały w wiele niespodzianek. Już na początku został poprawiony rekord pod względem punktów zdobytych w partii remisowej. Dwóch zawodników z USA zakończyło grę z wynikiem 450:450. W Mistrzostwach wzięło udział czterech zawodników z Polski. Najlepsze, 55 miejsce, zajął Rafał Dominiczak.


Anglojęzyczni zawodnicy interesowali się polskimi wyrazami, które są dozwolone w zawodach prowadzonych po angielsku. Oprócz wyrazów „pierogi”, „pieroshki”, „pierozhki”, „krakowiak”, „bigos”, „zloty”, „zloties” można ułożyć także „grosze”. Nazwa naszej monety kilka razy pojawiła się na planszy podczas Mistrzostw Świata w Scrabble.

Nigelowi Richardsowi od dzisiaj polskie słowa będą się kojarzyły z miłymi wspomnieniami. Warszawa szczególnie zapisuje się na scrabblowej mapie świata - zmagania przy planszach najpopularniejszej na świecie gry słownej po raz pierwszy toczyły się w tej części Europy.

Mistrzostwa Świata w Scrabble rozgrywane są co dwa lata od 1991 roku. Stawką w organizowanych przez Mattel Inc. zawodach była pula 50 000$ – najwyższa jak do tej pory w historii Mistrzostw Świata.

 

Źródło: Informacja prasowa


Komentujesz: Mistrz Słowa wybrany na kolejne 2 lata

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, mistrzostwa świata w scrabble


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • emka

    Uwielbiam tą gre, ale napewno ograł by mnie co do zera. Nawet nie znam tylu słów. Do tego trzeba mieć potężną głowę, umieć kombinować. Poza tym to bardzo wciągająca gra i ostrzegam że...

    emka

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł