Nie masz pomysłu na wczasy?

« Powrót do aktualności (2126)

Dosłowny Mistrz Świata

17-10-2011

Nigel Richards zwyciężył w jedenastej edycji Mistrzostw Świata w Scrabble rozgrywanych w Warszawie w dniach 12-16 października. Jego przeciwnikiem był Andrew Fisher z Australii. Nowozelandczyk jako pierwszy zawodnik w historii zdobył tytuł po raz drugi w karierze.

Aby otrzymać czek na 20 000 $ i tytuł najlepszego na świecie, scrabblista musiał łącznie rozegrać 39 partii. Eliminacje zakończył bilansem 25:9. W bardzo zaciętym finale prowadzonym do trzech zwycięstw konieczne było rozegranie pięciu pojedynków. Decydującą partię Nigel wygrał 476 do 333.

W środę 12 października 106 zawodników z 40 krajów zasiadło do pierwszej rundy. Do ścisłego finału mogło się dostać tylko dwóch najlepszych. Codziennie następowały zmiany na czołowych pozycjach, a mistrzostwa obfitowały w wiele niespodzianek. Już na początku został poprawiony rekord pod względem punktów zdobytych w partii remisowej. Dwóch zawodników z USA zakończyło grę z wynikiem 450:450. W Mistrzostwach wzięło udział czterech zawodników z Polski. Najlepsze, 55 miejsce, zajął Rafał Dominiczak.

Anglojęzyczni zawodnicy interesowali się polskimi wyrazami, które są dozwolone w zawodach prowadzonych po angielsku. Oprócz wyrazów „pierogi”, „pieroshki”, „pierozhki”, „krakowiak”, „bigos”, „zloty”, „zloties” można ułożyć także „grosze”. Nazwa naszej monety kilka razy pojawiła się na planszy podczas Mistrzostw Świata w Scrabble.

Nigelowi Richardsowi od dzisiaj polskie słowa będą się kojarzyły z miłymi wspomnieniami. Warszawa szczególnie zapisuje się na scrabblowej mapie świata - zmagania przy planszach najpopularniejszej na świecie gry słownej po raz pierwszy toczyły się w tej części Europy.

Mistrzostwa Świata w Scrabble rozgrywane są co dwa lata od 1991 roku. Stawką w organizowanych przez Mattel Inc. zawodach była pula 50 000$ – najwyższa jak do tej pory w historii Mistrzostw Świata.

Źródło: Informacja prasowa

Komentujesz: Mistrz Słowa wybrany na kolejne 2 lata