Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Mikołajki w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu04-12-2010Dwaj fizycy z uniwersytetu w Chicago zadali sobie trud obliczenia, jakie jest prawdopodobieństwo, aby Święty Mikołaj odwiedził w ciągu jednej nocy wszystkie domy na kuli ziemskiej. Oto wyniki:


Aby w czasie 24 godzin możliwe było odwiedzenie 2 miliardów domów na całej kuli ziemskiej i pokonanie 160 milionów kilometrów, zaprzęg Św. Mikołaja musiałby pędzić z kosmiczną szybkością 112650 km na sekundę! W każdym domu mógłby spędzić tylko jedną dziesięciotysięczną sekundy... Teraz staje się jasne, dlaczego nigdy go nie widzimy - po prostu podróżuje zbyt szybko. Ale skoro co roku znajdujemy pod choinką podrzucone przez niego prezenty, to staje się oczywiste, że Święty Mikołaj istnieje!


Jego obecność odczujemy już 6 grudnia, gdyż przed nami Mikołajki - prawdziwy przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Tradycja głosi, że każdego roku w dniu 6 grudnia Święty Mikołaj wręcza drobne upominki, będące zwiastunami prawdziwej lawiny prezentów bożonarodzeniowych. Wzorem lat ubiegłych z inicjatywy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu również w tym roku zaprzęg Mikołaja pojawi się w Sierpcu. Bryczka Mikołaja zaprzężona w konie będzie gościć w najbardziej uczęszczanych punktach miasta. Dzięki przychylności właściciela firmy „Wiepol” – Pana Ireneusza Wielimborka, Mikołaj napotkanych sierpczan obdaruje łakociami. Biała broda i czerwona czapka z pomponem z pewnością okażą się znakami charakterystycznymi. Apelujemy do najmłodszych mieszkańców - Święty Mikołaj będzie zbierał listy ze świątecznymi życzeniami, które w miarę swych możliwości jak co roku zrealizuje.


A teraz czas na miłą wiadomość dla tych, którzy 6 grudnia nie będą dysponowali czasem - Świętego Mikołaja przez cały grudzień można spotkać na terenie skansenu. Przybył kilka dni temu i spodobało się mu tu tak bardzo, że postanowił zostać dłużej. Swą obecnością uświetnia pobyty grup szkolnych na terenie skansenu. Wystarczy dokonać rezerwacji pakietu o nazwie „Mikołajki w skansenie”, przyjechać i dobrze się bawić. Oprócz spotkania z Mikołajem w ramach pakietu uczestnicy zwiedzają wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem oraz oglądają prezentację multimedialną poświęconą tematyce bożonarodzeniowej. W skład programu wchodzi także kulig (lub przejazd wozem) po terenie ekspozycji oraz ognisko.
Mikołaja można zaprosić również do własnego domu, by w wigilijny wieczór wręczył prezenty wprowadzając tym samym świąteczną atmosferę. Przez cały grudzień Święty Mikołaj może odwiedzić także okoliczne szkoły lub przedszkola. Najmłodsi z pewnością docenią donośny dźwięk dzwoneczka i worki pełne prezentów.


Program „Mikołajki w skansenie” realizowany na terenie skansenu przez cały grudzień:


Wariant 1
, koszt: 8 zł od osoby

- wstęp na teren skansenu,
- zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem,
- spotkanie z Mikołajem.


Wariant 2, koszt: 15 zł od osoby

- wstęp na teren skansenu,
- zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem,
- projekcja prezentacji multimedialnej pt. "Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu",
- kulig ( w razie braku śniegu – przejazd wozem),
- ognisko,
- spotkanie z Mikołajem przy ognisku, w sali oświatowej bądź karczmie.


Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pod adresem www.mwmskansen.pl

Komentujesz: Mikołajki w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: skansen, muzeum wsi mazowieckiej, mikołajki, sierpc, wyjazd zimowy


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie