Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Miasto Szkła już od czerwca w Krośnie!


24-05-2012


Krosno, już od czerwca za sprawą otwierającego się tam Centrum Dziedzictwa Szkła, stanie się nową szklaną stolicą Polski. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt kulturalno-turystyczny, który w nowatorski i interaktywny sposób będzie opowiadał o szkle – jego historii, właściwościach i związanych z nim tradycjach.


Szklane dziedzictwo Krosna nareszcie doczekało się godnej oprawy – miejsca, które podąża z duchem czasu. Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technologiom, prezentowana ekspozycja nie tylko opowiada o historii krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy. Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła
i szklanej twórczości.


Zwiedzający będą mogli podziwiać piękno szklanej sztuki, kunszt artystów szkła oraz poznać tajniki technik zdobniczych. Ośrodki szklarskie o światowej renomie, do których bez wątpienia zalicza się Krosno, coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązanie budując sukcesywnie europejski szklany szlak. Turystyka industrialna to coraz bardziej popularny na świecie trend, a to, co wyróżnia nasze rodzime Centrum wpisujące się w ten modny nurt to idea tworzenia nie tylko jednej instytucji, ale miasta „tematycznego” i rozbudowanego kompleksu obiektów i atrakcji turystycznych.


Centrum Dziedzictwa Szkła zostanie otwarte – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – już w te wakacje. W związku z mającym niebawem nastąpić uruchomieniem tego wyjątkowego obiektu zaplanowano wiele interesujących atrakcji. Jedną z nich będzie zaplanowana na sobotę, 2 czerwca, ceremonia lokacji Krosna jako Miasta Szkła, w ramach którego nastąpi podpisanie aktu lokacyjnego i przekazanie szklanych kluczy.


Tego dnia odbędzie się także finał akcji „Szklane serce Krosna”, polegającej na ustanowieniu Rekordu Świata – powstanie ogromne szklane serce, które wspólnie stworzą mieszkańcy miasta z 453 małych serduszek. Całość imprezy uświetni część artystyczna – zespół Glass Duo wydobywający dźwięki z wyjątkowego instrumentu, jakim jest szklana harfa, pokaże, że szkło to także element sztuki i intrygujący instrument. Głównym wydarzeniem wieczoru promującym Centrum Dziedzictwa Szkła będzie występ artystki rysującej piaskiem na szkle, Kseni Simonovej, która zaprezentuje swoje wyjątkowe umiejętności w dwóch odsłonach.


Już w te wakacje każdy może odbyć podróż do szklanego świata. Najważniejszymi atrakcjami Centrum Dziedzictwa Szkła będą spektakularne prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstaną wazony, patery czy piękne kieliszki, będzie można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Przy pomocy tzw. rekwizytów „szkła w fizyce” można będzie również przeprowadzać samodzielnie szklane eksperymenty i poznawać niesamowite właściwości szkła.


Więcej informacji na stronie www.miastoszkla.pl


Komentujesz: Miasto Szkła już od czerwca w Krośnie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: krosno, miasto szkła, centrum dziedzictwa szkła


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie