Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Mazury inwestują w szlaki turystyczne

17-06-2009

 

Mazurscy samorządowcy chcą przekopać kilkanaście kilometrów kanałów wodnych, żeby połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie i utworzyć, liczący 50 kilometrów, nowy szlak żeglugowy - informuje "Metro". 

 

Jeden z najbardziej znanych regionów turystycznych w Polsce stara się pozyskać coraz bardziej wymagających turystów. Z danych Instytutu Turystyki wynika, że choć w 2008 roku warmińsko-mazurskie odwiedziło 2,1 mln Polaków, to było ich o aż ćwierć miliona mniej niż przed rokiem.

 

Dlatego też samorządowcy odkurzają niemieckie plany sprzed II wojny i zamierzają zbudować nowe kanały, które połączą jeziora mazurskie w jeden szlak. Na początek chodzi o niecałe dwa kilometry kanału, który zespoli jezioro Śniardwy z Giżyckiem od strony wschodniej, z pominięciem zatłoczonych Mikołajek. Następny etap, to połączenie Śniardw z jeziorami w okolicach Ełku. W sumie dałoby to prawie 50 kilometrów nowego szlaku wodnego.

 

Obie inwestycje są warte kilkaset milionów złotych. Samorządowcy liczą na pomoc państwa i na to, że uda się pozyskać dofinansowanie z budżetu UE. Podkreślają też, że planowane kanały leżą poza terenami najbardziej cennymi przyrodniczo, czyli poza Mazurskim Parkiem Krajobrazowym i obszarami Natura 2000.

 

Władze Giżycka - letniej stolicy Polski - zaczęły ponadto już szukać wykonawcy dużego portu nad jeziorem Niegocin. Do budowy obiektu wartego 20 mln dołoży się Unia Europejska, a port na 136 żaglówek i statków ma być gotowy jesienią przyszłego roku. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich planuje się jeszcze pięć mniejszych ekomarin. Jedna z nich w okolicach Pisza, ma przyjąć żeglarzy już tego lata.

 

źródło:PAP/podroze.onet.plKomentujesz: Mazury inwestują w szlaki turystyczne

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie