Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Małopolska: kształć się w turystyce08-10-2010


W Małopolsce przybywa miejsc, w których można kształcić się w branży turystyczno-hotelarskiej. Uczelnie i szkoły policealne stawiają w swojej ofercie na turystykę.

Uniwersytet Jagielloński, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, szkoły prywatne – wszyscy chcą uczyć turystyki. Głównie dlatego, że absolwenci szkół średnich widzą dla siebie przyszłość w tej branży. A Krakowowi z roku na rok przybywa turystów.

Teologia z turystyką
Poza ofertą studiów pierwszego i drugiego stopnia, uczelnie kuszą absolwentów popularnymi podyplomówkami. Na Uniwersytecie Ekonomicznym można kształcić się w zakresie turystyki międzynarodowej. Wykładowcy uczą słuchaczy o bieżących problemach oraz trendach w sektorze turystyki międzynarodowej obejmujących aspekty organizacyjne, rynkowe, jak również gospodarcze. Młodzi ludzie uczą się także zarządzać firmą turystyczną, przygotowywać atrakcyjny produkt turystyczny, a także wykorzystywać nowe technologie w pracy w branży.

O popularności turystki świadczy również fakt, że uczelnie nie kształcące na najpopularniejszych kierunkach, jak na przykład Uniwersytet Papieski w Krakowie, na kierunku teologia oferuje studentom specjalność… turystyka religijna. Jak podaje uczelnia, przedmiot ten „łączy w sobie elementy pielgrzymkowe z turystycznymi i krajoznawczymi”.

Studia są bardzo interesujące, pozwalają zdobyć wiedzę specjalistyczną z dziedziny teologii, psychologii, socjologii, pedagogiki, organizacji turystyki oraz dobrą znajomość krajów biblijnych, szlaków pielgrzymkowych i chrześcijańskiej kultury. Wiadomości i wiedza zdobyta w czasie studiów pozwalają absolwentom na pracę w biurach podróży, szczególnie zajmujących się szeroko pojętą turystyką religijną, można po nich uprawiać zawód przewodnika grup pielgrzymkowych, czy organizatora duszpasterstwa w sanktuariach, domach pielgrzyma.

Nie tylko studia
Nie tylko uczelnie zauważyły, że małopolska branża turystyczna jest atrakcyjna dla młodych ludzi pod względem zatrudnienia. Liczne szkoły policealne również kuszą absolwentów szkół średnich coraz bardziej rozbudowaną ofertą. Oprócz kierunków takich jak język angielski czy niemiecki, administracja, informatyka czy kosmetologia, oferują również zajęcia z zakresu turystyki i rekreacji. Można zostać dyplomowanym kelnerem, hotelarzem, czy technikiem obsługi ruchu turystycznego.

W tym roku jednym z najpopularniejszych kierunków jest właśnie turystyka. Podobnie jest z opiekunami osób starszych. Tutaj nasi słuchacze nastawiają się na dobrze płatną pracę za granicą – słyszymy w sekretariacie Centrum Edukacji Kadr.

A rynek pracy potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, niekoniecznie z dyplomem szkoły wyższej. Z badań za 2009 rok, które przeprowadziła firma Manpower, wynika, że wykwalifikowani pracownicy fizyczni byli na pierwszym miejscu najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce. Wśród nich znaleźli się również pracownicy sektora turystycznego. Analiza ofert pracy trafiających do urzędu pokazuje, że dyplom ukończenia szkoły wyższej nie jest konieczny do znalezienia pracy w hotelarstwie, czy gastronomii.

Szybkie i spektakularne kariery młodych po studiach z początków przemian gospodarczych stworzyły trwałe przekonanie, że wykształcenie wyższe gwarantuje dobrą posadę i wysokie wynagrodzenie. Etos tytułu magistra trwa do dziś, co skrupulatnie wykorzystują szkoły wyższe – przyznaje Karolina Widera z firmy doradczo-analitycznej Sedlak & Sedlak.


źródło: Aneta Zadroga, turystykamalopolska.pl/dziennikturystyczny.pl

Komentujesz: Małopolska: kształć się w turystyce

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: małopolska, edukacja, turystyka, studia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie