Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Małopolska gościnna, czyli inspiracje na koniec wakacji


21-08-2012


Od 12 lat samorząd wojewódzki organizuje konkurs pn. „Małopolska Gościnna”, w ramach którego wspierane są najlepsze projekty i inicjatywy w dziedzinie turystyki. To w ramach tego konkursu utworzono lub rozwinięto tematyczne szlaki zwiedzania, które mogą być znakomitą propozycją na udany koniec tegorocznych wakacji.


Czy kiedykolwiek chcieliście obejrzeć stare kościoły czy cerkwie i zajrzeć do ich środka, ale obiekty były zamknięte „na głucho” i spowite grubą pajęczyną? Taka sytuacja nie powinna się już zdarzyć - dzięki inicjatywie Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej. Przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego do zwiedzania udostępniono trzydzieści - na co dzień zamkniętych – obiektów, wyznaczono stałe godziny otwarcia oraz oznakowano szlak. Dwory, cerkwie i kościoły do 30 września otwarte będą pięć dni w tygodniu. Beneficjentem dotacji jest Małopolska Organizacja Turystyczna.

Cały małopolski Szlak Architektury Drewnianej to łącznie 251 obiektów (świątyń, dzwonnic, cerkwi, dworów i skansenów) znajdujących się na trasie liczącej 1,5 tysiąca kilometrów. Znajdują się na nim prawdziwe perły drewnianego budownictwa, w tym wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół pw. św. Michał Archanioła w Binarowej z ok. 1500 roku oraz kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej zbudowany pod koniec XV wieku.


Kolejna małopolska inspiracja na tegoroczne wakacje, to propozycja spojrzenia na region z perspektywy wieków średnich. Na „Szlaku średniowiecznych miasteczek Małopolski” turyści mogą podziwiać różnorodne obiekty zlokalizowane w 12 miejscowościach, z których każda charakteryzuje się średniowiecznym rodowodem. Większość była lokowana na prawie magdeburskim, co wpływa na charakterystyczny, widoczny do dziś, układ zabudowy, skupionej wokół centralnego placu (rynku). Wśród malowniczych miasteczek na szlaku znajdują się m.in. Tuchów, Nowy Wiśnicz, czy Stary Sącz. Środki z dotacji uzyskanej w konkursie „Małopolska Gościnna” przeznaczone zostały przez beneficjenta – tarnowski oddział PTTK - na kontynuację oznakowania szlaku.


Perełki romańskiej architektury, jak kościół św. Andrzeja w Krakowie czy opactwo w Tyńcu, ale także kamienne stwory czy zagadkowe gmerki, można zobaczyć zwiedzając szlak „Małopolska Romańska”. Przemierzając Małopolskę trasą romańskiej architektury, można odkryć uroki także mniej znanych miejscowości, jak na przykład Prandocina z kościołem pw. św. Jana Chrzciciela lub Wysocic, gdzie znajduje się wyjątkowy romański zabytek - kościół pw. św. Mikołaja. Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska gościnna” możliwe są m.in. takie działania popularyzujące szlak, jak uruchomienie jego strony internetowej czy wydanie samochodowej mapy szlak. Beneficjentem jest Fundacja w paski.


Ideą organizowanego przez Województwo Małopolskie konkursu ofert „Małopolska Gościnna” jest wspieranie najlepszych projektów, budujących markę Małopolski jako regionu o wiodącej ofercie turystycznej w kraju, jak i wspomaganie aktywności mieszkańców Małopolski w realizacji własnych, nowatorskich pomysłów w dziedzinie turystyki. To również platforma współpracy samorządu województwa z organizacjami pozarządowymi działającymi w sektorze turystyki w zakresie rozwoju turystycznego regionu. A turyści mogą dzięki temu zwiedzać Małopolskę także mniej utartymi szlakami, zyskując nowe spojrzenie na region.


Więcej informacji o szlakach na stronie www.szlakimalopolski.mik.krakow.pl


Komentujesz: Małopolska gościnna, czyli inspiracje na koniec wakacji

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: małopolska, szlak architektury drewnianej


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie