Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Małe dzieła sztuki z Bolesławca10-11-2011


Dolny Śląsk to region bogaty nie tylko w piękne krajobrazy, ale również w wytwory sztuki przemysłowej. Taką kopalnią skarbów jest bolesławiecka ceramika. Wizyta w lokalnym muzeum przekonuje, że dzieła sztuki z najwyższej półki nie muszą kosztować setek tysięcy złotych.


Tradycja wyrobu ceramiki w Bolesławcu ma ponad 350 lat. Odnalezienie złóż glinki ceramicznej zaowocowało rozpoczęciem pracy bolesławieckich garncarzy i ceramików. W XIX wieku w mieście funkcjonowało aż piętnaście dużych garncarni, a ceramika z Bolesławca była wówczas eksportowana do niemal wszystkich krajów Europy.


Bogatej ceramicznej historii bolesławca można przyjrzeć się w Muzeum Ceramiki, które w swoich zasobach ma unikalne zbiory kamionki z XVIII wieku, które w prawdzie kształtem przypominają współczesne wyroby, jednak wzornictwo zupełnie odbiega od aktualnych, bowiem wówczas to motyw Adama i Ewy, herbu miasta oraz orła śląskiego były najczęściej wykorzystywane.


Tradycja ceramiczna jest bardzo silnie zakorzeniona w świadomości mieszkańców. Co roku organizowane jest Bolesławieckie Święto Ceramiki, które barwnością przypomina pochody bajkowych postaci w Disneylandzie. Wydarzenie utrzymane jest w biało-niebieskiej kolorystyce, tak charakterystycznej dla Bolesławca. Podczas święta ceramiki uczestnicy mogą również samodzielnie stworzyć małe ceramiczne arcydzieło.


Bolesławiec znajduje się na trasie kolejowej prowadzącej do Drezna. Wsiadając w pociąg we Wrocławiu, Legnicy czy Bolesławcu możemy bezpośrednio dojechać do stolicy Saksonii. Przemierzmy wówczas najdłuższy wiadukt w Polsce (i przy okazji jeden z największych kamiennych mostów w Europie), który łączy brzegi rzeki Bóbr.


Źródło: znanenieznane.pl


Komentujesz: Małe dzieła sztuki z Bolesławca

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: bolesławiec, ceramika, muzeum ceramiki


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie