Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Polska zdobywczyni Mount Everestu walczy o „Śnieżną Panterę”


19-09-2012


Polska alpinistka Magdalena Prask zdobyła dwa siedmiotysięczniki leżące w paśmie górskim Pamir: Pik Korżeniewskiej (7.105 m. n.p.m.) oraz Pik Somoni (7.495 m. n.p.m.). Osiągnięcie to przybliża Polkę do tytułu „Śnieżnej Pantery”, prestiżowego odznaczenia nadawanego za zdobycie pięciu siedmiotysięczników leżących na terenie byłego Związku Radzieckiego.


- Z radością mogę już poinformować, że cel wyprawy „Pamir Expedition 2012” został w pełni zrealizowany. Wyprawę uznaję za bardzo udaną, choć było ciężko” - oznajmiła po powrocie. Pierwszy z dwóch szczytów, Pik Korżeniewskiej, został zdobyty przez Prask 12 sierpnia. Ekspedycja spędziła na jego stokach ponad dwa tygodnie, zakładając obozy wysokościowe i przystosowując się do warunków wysokogórskich. Kolejnym zrealizowanym wierzchołkiem był najwyższy szczyt Pamiru - Pik Somoni. „Aby w ogóle móc zaatakować szczyt najpierw musiałam pokonać blisko dwukilometrowe, bardzo strome zbocze. Droga ta jest niebezpieczna ze względu na zwisające nad nią seraki oraz liczne szczeliny lodowcowe. Wielu wspinaczy straciło tutaj swoje życie. O trudności góry niech świadczy fakt, że w zeszłym roku zdobyło ją tylko 5 ludzi, z tego jeden z nich zginął w drodze powrotnej - powiedziała Magalena Prask.


Ekspedycja została realizowana w ramach Programu „2011 - 2013 Śnieżna Pantera”. Jej celem jest zdobycie przez alpinistkę pięciu najwyższych szczytów byłego Związku Radzieckiego w ciągu trzech lat. Pik Lenina, pierwszy z pięciu szczytów wymaganych do przyznania tytułu, Prask zdobyła w 2011 roku. Celem przyszłorocznej wyprawy, gwarantującym zdobycie tytułu „Śnieżnej Pantery”, są Pik Pobiedy oraz Chan Tengri.


Pochodząca z Poznania Magdalena Prask w 2010 roku, jako szósta Polka w historii, zdobyła najwyższy szczyt świata Mount Everest, zorganizowała także ponad 10 wypraw globtroterskich i odbyła samotną 6-miesięczną podróż po Ameryce Południowej, podążając przez Andy, od Ziemi Ognistej po równik.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Magdalena Prask walczy o Śnieżną Panterę

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wspinaczka, wspinaczka alpinizm


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie