Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Luksusowe hotele rezygnują z gwiazdek


05-10-2010


Niektóre polskie obiekty są w tak złej kondycji finansowej, że same składają w urzędach marszałkowskich wnioski o zmianę kategoryzacji.

Obecnie w Polsce funkcjonują 1634 hotele, z czego 43 obiekty to hotele pięciogwiazdkowe, a 162 - czterogwiazdkowe. O ile dwa lata temu obłożenie w polskich hotelach utrzymywało się na poziomie ok. 70 proc., to już rok temu i w pierwszej połowie 2010 r. zainteresowanie nimi spadło nawet o 40 proc.

Nieoficjalnie menedżerowie hoteli przyznają, że przez półtora roku ponad połowa pokoi w tych hotelach stała pusta. - Wyjściem z sytuacji jest obniżenie standardu, czyli rezygnacja z jednej gwiazdki. Taką tendencję widać już na polskim rynku - komentuje zjawisko w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Andrzej Szafrański z Instytutu Hotelarstwa.

Zdjęcie jednej gwiazdki umożliwia obiektom obniżkę cen, przez co hotel staje się bardziej dostępny dla klientów. Jako pierwszy na tego typu działanie zdecydował się krakowski pięciogwiazdkowy hotel Sympozjum. - Z naszych analiz wynikało, że firmy z powodu cięć wydatków na podróże służbowe zakazały swoim pracownikom noclegów w luksusowych obiektach. Nawet jeśli cena w nich była na poziomie obiektu czterogwiazdkowego - powiedziała DGP" Monika Sendler z hotelu Sympozjum.

Na złożenie wniosku do urzędu marszałkowskiego w sprawie obniżenia kategorii hoteli z pięciu do czterech gwiazdek zdecydowała się także sieć Starwood Hotels & Resorts, czyli właściciel warszawskich hoteli Sheraton oraz Westin. Z ostateczną decyzją firma chce się jednak wstrzymać przez jakiś czas. - Widzimy, że rynek powoli odżywa. W tej chwili notujemy blisko 100-proc. obłożenie nawet w weekendy. Dzięki temu pobieramy maksymalną stawkę za wynajem pokoju - mówi Agnieszka Róg-Skrzyniarz.

O kryzysie w branży hotelarskiej świadczy także liczba hoteli wystawianych na sprzedaż. - W Trójmieście jest obecnie kilka hoteli do sprzedania, w tym dwa w Sopocie. Należy oczekiwać, że w najbliższych miesiącach ofert będzie przybywać - powiedział gazecie Andrzej Szafrański.

Hotelarze są jednak przekonani, że obecna sytuacja w branży już wkrótce ulegnie zmianie. - Najważniejsze to przetrwać ten i przyszły rok. Wszyscy, którzy wytrzymają gorszą koniunkturę, odbiją straty przy okazji mistrzostw Europy - powiedział "DGP" jeden z menedżerów sieciowego hotelu.


źródło: www.horeca.pl

Komentujesz: Luksusowe hotele rezygnują z gwiazdek

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie